Megnyílt a Természettudományi Múzeum vadonatúj kiállítása

Vágólapra másolva!
Szerdától új állandó kiállítás várja a Magyar Természettudományi Múzeum látogatóit. A régi kiállításból mindössze a bárka, a mamut, valamint a vadgazdagságot bemutató dioráma maradt, de ezek is jelentősen megújult formában.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt bő fél évben átalakítás miatt nem volt látogatható a Magyar Természettudományi Múzeum kiállításainak egy része. Az érdeklődők a földszintről csak a mamut becsomagolt hátát láthatták egy ideje, de mint a cím is sejteti, a várakozás nem volt hiábavaló. A "Sokszínű ÉLET" című új, állandó kiállítás válogatást ad a múzeum gyűjteményeinek gazdag anyagából, bemutatja a magyarországi élőhelyek sokféleségét és az ott élő növény- és állatvilágot. A régi kiállításból mindössze a bárka, a mamut, valamint a vadgazdagságot bemutató dioráma maradt, de ezek is jelentősen megújult formában.

Forrás: Magyar Természettudományi Múzeum
A bárka kíváncsi lakója már "várja" a látogatókat (kattintson a képre a galériáért!)

A kiállítás elején lévő bárka Földünk élővilágának törékenységére és veszélyeztetettségére hívja fel a figyelmet látványos preparátumokkal, kivetítésekkel és gazdag hangeffektusokkal. A galéria területén összességében több száz eredeti preparátum, számos életnagyságú rekonstrukció és számtalan fénykép tárja a látogatók elé a különböző tájak változatosságát és élővilágát. A kiállítás elején megismerhetjük és megérthetjük azokat a földtörténeti múltban lezajlott földtani és evolúciós folyamatokat, amelyek a Kárpát-medence és a Magyarországon élő fajok kialakulásában szerepet játszottak, miközben fejünk felett egy óriási őscápa "úszik el". Az ipolytarnóci orrszarvú-lábnyomok, valamint a miocén tengeri és tavi ősmaradványok után találkozhatunk Gabival, a Rudapithecus életnagyságú rekonstrukciójával és egy Neander-völgyi vadásszal is. Számos jégkorszaki csontmaradvány megtekintése után pedig részesei lehetünk egy vadászatnak a mamutsztyeppén.

Forrás: Magyar Természettudományi Múzeum
A hatalmas őscápa csak az ablakon keresztül tudott beúszni a Lovardába... (kattintson a képre a galériáért!)

A földtörténeti múlt után a jelenbe érve a Kárpát-medence jelenlegi élőhelyeit járhatjuk végig. Patakok, folyók, tavak élővilágát bemutató tárlókban ismerhetjük meg a hazai vizes élőhelyeket. Megpihenhetünk a felújított "Magyarország élőhelyei" nagydioráma előtt, majd egy óriási bükktuskó alatt tekinthetjük meg az erdők talajában élő állatokat és mikroorganizmusokat. Egy "üvegfalerdő" a hazai erdők jellemző növényeit és állatait ismerteti. A hegyvidékek élővilágát karsztbokorerdő képviseli, míg az Alföldet madártávlatból fedezhetjük fel. Rákosi vipera lapul a kő alatt, darázspók feszíti ki hálóját, gyurgyalag röppen elő a löszfalban lévő odújából, és földikutya ássa járatait a gyep alatt. Végül megtudhatjuk, mely fajok alkalmazkodtak az ember életmódjához, és költöztek be velünk együtt a városokba, házakba. A kiállítás záró installációi a biológiai sokféleséget mutatják be.

Forrás: Magyar Természettudományi Múzeum
... de a Lovardán belül sem volt könnyű a helyére terelni (kattintson a képre a galériáért!)

A korábbi, 1996-ban elkészült állandó kiállítás megújulását az Új Magyarország Fejlesztési Terv 198 millió forintos támogatása tette lehetővé. A galéria átalakítása csak az első lépés, a Lovarda földszintjén az év vége felé nyílik a "Kárpát-medence dinoszauruszai" című új kiállítás, ahol először lesznek láthatóak a hazai dinóleletek, életnagyságú csontváz és testrekonstrukciók formájában. Ha a múzeumból nem lesz közben egyetem, ugyanekkor nyílik majd egy régen várt ásványbemutató, amely a múzeum Ásvány- és Kőzettárának példányaival szemlélteti az ásványok fantasztikus forma- és színvilágát. Szintén a földszinten kap majd helyet a 180 négyzetméteres Természetismereti Műhely, ahol a látogatók eredeti, kézbe vehető gyűjteményi tárgyak, mozgatható modellek, interaktív eszközök és mikroszkópok segítségével ismerhetik meg a természeti jelenségek magyarázatát a foglalkoztató termekben.