Ősi püspöki palotát tártak fel Ausztriában

Vágólapra másolva!
Mintegy ezerhétszáz éves püspöki székhely romjaira bukkantak régészek Ausztriában egy ókori település területén.
Vágólapra másolva!

Az ásatások során egy épületegyüttes romjai tárultak a régészek szeme elé a karintiai St. Michael am Zollfeld közelében, az ókori Virunum város területén. Előkerültek egy püspöki palota és két templomi épület falmaradványai, és nem zárják ki, hogy egy harmadik templom maradványait is megtalálják.

A régészek azt remélik, hogy a virunumi püspöki székhely leletei új információkkal szolgálnak az Alpok térségének késő ókori történelméről. A régió más püspöki székhelyeivel, így például Genffel és Aquileával ellentétben Virunumban nem épült új templom a régi alapjain, így a leletek többet elárulhatnak a korai kereszténységről.

A romok mindössze harminc centiméterrel vannak a felszín alatt, és háromnegyed hektárnyi területen terülnek el. Heimo Dolenz, az ásatás vezetője az ORF osztrák közszolgálati rádiónak elmondta: nem találtak olyan követ a helyszínen, amely 1700 évnél fiatalabb lenne. A 110 centiméter vastag alapfalakból olyan leletek kerültek elő, amelyek Kr. u. 350-ig épültek be a templomba, vagyis a negyedik század második felében emelhették az épületet. A templom így Karintia legrégebbi keresztény épületének számít immár.

Októbertől a régészek további leletek után fognak kutatni, és ehhez bevetnek egy georadart is. Virunum hivatalosan ma is püspöki székhelynek számít, Alois Schwarz püspök a mostani felfedezések után azt ígérte, hogy miséket fognak tartani a helyszínen, a szabad ég alatt, hogy ezzel is tudatosítsák, mennyire hosszú múltra tekinthet vissza az épület. Az ásatásokat a Karintiai Tartományi Múzeum, valamint a klagenfurti és a padovai egyetem munkatársai végzik.

Virunum városa a 2. és a 3. században élte virágkorát. Az Alpok délkeleti részének kulturális és gazdasági központja, Norikum római provincia székhelye volt. A város a népvándorlás idején, a 6. században elnéptelenedett.