Apró agyimplantátumokkal utasíthatjuk a robotokat

agy, robot
Tesztkészülék a GE Global Research New York-i laboratóriumában
Vágólapra másolva!
Az orvostudomány régóta szeretne minőségi életet teremteni a nyaktól lefelé teljesen lebénult, ám szellemi képességeik teljében lévő betegek számára. A kutatók az agy neuronjai által kibocsátott jelek alaposabb megismerésétől remélik a választ. Ezt parányi mikroelektronikai agyi implantátumok segítségével érhetik el, melyek a központi szervet érintő betegségek kezelésének jövőjét is jelenthetik.
Vágólapra másolva!

A legtöbben el sem tudjuk képzelni, milyen lehet nyaktól lefelé bénultan élni szellemi képességeink teljes birtokában, de mozgásra képtelenül, szinte mindenben másoktól függve. Van azonban remény arra, hogy az ilyen állapotban élők egyszer újra képesek lesznek maguk mozgatni a dolgokat. A GE Global Research szakemberei a BrainGate kutatócsoportjával együttműködve az agy neuronjai által létrehozott elektromos jelek jobb megismerésére törekszenek, mégpedig úgy, hogy a kapcsolatteremtéshez parányi robotokat használnak.

Robotkarral fogta meg a termoszt

Amint arról a Nature tudományos folyóirat is beszámolt, Cathy Hutchinson 1997-ben agytörzsi stroke-ot kapott, melynek következtében nyaktól lefelé lebénult. 2011-ben azonban újra képes volt megfogni egy kávéval töltött termoszt, a szájához emelni, majd inni belőle.

Az akkor 58 éves Hutchinson azonban nem nyerte vissza a kezei feletti irányítást. A termoszt a gondolataival irányított robotkarral fogta meg. A robotot a kéz és a kar mozgását irányító agyterületbe ültetett parányi érzékelőket használó úgynevezett „agy-számítógép interfész” technológia segítségével irányította. A 96 mikroszkopikus méretű elektróda felvette az agysejtek által kibocsátott jeleket, betáplálta őket elemzésre egy számítógépbe, majd mozgássá alakította őket.

Célpontban a neuronok

„Kifejezetten az idegsejti tevékenységek stimulálását és rögzítését szolgáló mikroelektronikai agyi implantátumokat készítünk” – mondta Craig Galligan, a GE Global Research New York-i kutatóközpontjában dolgozó villamosmérnök, aki olyan idegimplantátumok tervezésével foglalkozik, amilyet például Hutchinson fejébe is beültettek.

Tesztkészülék a GE Global Research New York-i laboratóriumában Forrás: GE Global Research

„A lehető legkevésbé invazív eljárást szeretnénk kidolgozni az idegszonda beültetéséhez, ugyanakkor célzott stimulálásra is törekszünk. Ehhez tudni kell, pontosan mely neuronokat kell célba venni, hogy csak azt a területet ingereljük.” A kutató reményei szerint hamarosan eljön majd az a nap, amikor ezek az implantátumok segítséget nyújtanak az agyi betegségek kezelésében.