Újrakoronázzák III. Károlyt Pozsonyban

III. Károly
III. Károly és felesége, Erzsébet Krisztina braunschweig–wolfenbütteli hercegnő három lányukkal: Mária Teréziával, Mária Annával és Mária Amáliával
Vágólapra másolva!
A hétvégén tartják Pozsonyban a 13. Koronázási ünnepségek nevet viselő rendezvénysorozatot, amellyel a magyar királyok, királynők és királynék egykoron itt zajlott koronázásaira emlékeznek a pozsonyiak. Az idén III. Károly magyar királyt, Mária Terézia apját "koronázzák újra."
Vágólapra másolva!

A Koronázási ünnepségeket 2002 óta minden évben megrendezik, mindig június utolsó hétvégéjén, Mária Terézia 1741. június 25-i koronázására emlékezve. Az ünnepségnek a Pozsonyban megkoronázott 18 magyar király, királynő és királyné uralkodóvá emelése a központi eleme, csupán a koronás fő személye változik évről évre,

az idén III. Károly, jövőre pedig lánya, Mária Terézia újrakoronázására kerül sor.

A Koronázási ünnepségek Pozsony legsikeresebb nyári kulturális rendezvényének számítanak, évente közel százezer látogatót vonzanak a városba.

III. Károly és felesége, Erzsébet Krisztina braunschweig–wolfenbütteli hercegnő három lányukkal: Mária Teréziával, Mária Annával és Mária Amáliával Forrás: Wikimedia Commons

Korhű ruhákkal és színészekkel készülnek

Az idén a szervezők III. Károly magyar király, más nevén VI. Károly német-római császár 1712-es pozsonyi ceremóniáját keltik életre, mintegy 150 korhű ruhákba öltözött, többnyire amatőr színész segítségével.

III. Károly magyarországi uralkodását a Rákóczi-szabadságharcot lezáró szatmári béke aláírásával kezdte, s 1740-ben bekövetkezett halála is Magyarországon történt, a Moson vármegyei Féltorony mellett tartott vadászaton, ahol megbetegedett és váratlanul elhunyt Forrás: Wikimedia Commons

A Habsburg-ház utolsó egyenes ági férfi sarja magyarországi uralkodását a Rákóczi-szabadságharcot lezáró szatmári béke aláírásával kezdte, s 1740-ben bekövetkezett halála is Magyarországon történt, a Moson vármegyei Féltorony mellett tartott vadászaton, ahol megbetegedett és váratlanul elhunyt.

Kézművesek piaca és kuruc tábor kíséri a rendezvényt

Az ünnepségsorozat több kísérőrendezvénye már péntek délután megkezdődik. Ezek közé tartozik a korabeli kézművesek piaca, amely az egykori Kossuth, most Hviezdoslav téren lesz, valamint Mária Terézia udvari borának a récsei kénfrankosnak a fesztiválja, amelyet a Prímási palota előtti téren tartanak.

III. Károly lánya, Mária Terézia jövőre kerül sorra a pozsonyi koronázási ünnepségekben Forrás: Wikimedia Commons

Ugyancsak pénteken nyitja meg kapuit a Szent Márton dóm, ismertebb nevén a koronázó templom mellett egy kuruc katonai tábor, ahol az érdeklődők egyebek mellett a korabeli katonai életvitellel és harcmodorral ismerkedhetnek meg.

A lovagok is jelen lesznek

Az "újrakoronázási" ceremóniára Pozsony óvárosának Fő terén kerül sor szombaton délután négy órától. Ekkorra ér oda a színészek által megtestesített koronázási menet, amely egy órával korábban indul a pozsonyi várból s végighalad a koronázási menetek eredeti útvonalán, egyebek mellett érintve a Kapucinusok utcáját és Mihály-kapu utcát is.

III. Károly sírja Bécsben, a kapucinusok bécsi temploma alatt található kriptában Forrás: Wikimedia Commons

A koronázási ceremónia után az újdonsült "király" lovaggá üti aranysarkantyús vitézeit, majd kíséretével - több megállót tartva - átvonul a Hviezdoslav térre, ahol leteszi az ünnepélyes esküjét.