A neves tudományfilozófus a VI. Magyar Fenntarthatósági Csúcson elhangzott beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy paradigmaváltásra van szükség, és a terrorizmust nem erőszakkal, hanem a megértés erejével kell elfojtani.
Szét van osztva, szét van fosztva a világ
László Ervin, a Budapest Klub alapító-elnöke nincs meglepve, hogy olyan kegyetlen terrorista cselekmény történt, mint a párizsi. Úgy véli, az ilyen és ehhez hasonló véres események az emberiség szimptómái.

A Föld egyre növekvő népessége, a 7,4 milliárd körüli fő, elért egy olyan pontot, amit az átlag európai polgár nem is sejt, viszont aki sokat járja a világot, láthatja, mennyire polarizált a világ.
Szét van osztva, szét van fosztva a világ."
- jegyezte meg László Ervin professzor.
A társadalom szétbomlik a kiváltságosokra és azokra, akik nem jutnak hozzá az erőforrásokhoz.

Míg emberek milliói nap mint nap a túlélésért küzdenek, addig máshol fényűző és pazarló életmódot folytatnak a mérhetetlenül gazdag, befolyásos emberek.

A társadalmi, politikai, vallási és klímaproblémák vándorlásra kényszeríti emberek millióit, akik jobb jövőt remélve kénytelenek elhagyni otthonaikat.
A migráns-hullám újabb konfliktusokat szül, amelyek erőszakba torkollhatnak,
és ha nem reagálunk megfelelően, állandó háborús helyzet lesz a jellemző erre a korra.
A terrorizmus és migráció tudati paradigmaváltást is igényel
„Mi az az új tudat, amivel a terrorizmushoz hozzáállnunk?” – tette fel a kérdést. László Ervin professzor úgy véli, a párizsi eseményekre adott háborús válasz megkérdőjelezhető politikai döntés, mert az erőszakra nem lehet az erőszak a válasz. „Ezek az emberek (terroristák –szerk.) nem ördögök és nem teljes mértékben gonoszak.

Nem sokban különböznek azoktól, akik a fegyverekkel hadonászva, azok pusztító erejét dicsőítve szállnak harcba.” – mondta. „Új szellemiség kell, fontos, hogy milyen tudattal állunk egy problémához. Meg kell kísérelni mélyebb szinten megérteni, hogyan élnek ők mint emberek, mint családok.”

A paradigmaváltás szükségességét hirdető filozófus professzor abban látja a kialakult helyzet megoldásának kulcsát, ha bele tudjuk képzelni magunkat a túlélésért küzdő, frusztrált emberek, családok helyzetébe, akik mélységesen elkeseredettek, és a jobb élet reményében hagyják el otthonaikat.

„Tout comprendre c'est tout pardonner”, azaz „Megérteni annyi, mint megbocsátani „ – idézi a franciák egyik mondását. Meg kell érteni, mitől és miért jönnek, ennek felismerése lehet a jövő kulcsa.
Közös cél csak egy lehet, a mindenki számára élhető világ
Előadásában hangsúlyozta, hogy túl kell azon lépnünk, hogy csakis önmagunk érdekeit képviseljük. Egy szemléltető példával élt: olyan, mintha a jéghegy felé haladó Titanicon nem azzal foglalkoznának az emberek, hogyan meneküljenek meg, hanem azon menne a vita, hogy ki kapjon jobb helyet a fedélzeten.

A mai korban is a nagy francia forradalom jelszavait - szabadság, egyenlőség, testvériség - kellene megvalósítani. A terroristák okozta fájdalom, düh, bosszúvágy nem terelheti el a figyelmünket arról, amire inkább összpontosítani kellene. A cél az, hogy „hogyan lehet ebből a világból egy élhető egységet kihozni, amiben ez az embertömeg meg tud élni”, együtt, egyazon család tagjaiként.

Aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a november végén-december elején esedékes párizsi klímacsúcs milyen eredményekkel zár ilyen konfliktusokkal teli helyzetben. „Nehéz elképzelni”, hogy a teljes összefogásra sor kerülhet – mondta. László Ervin professzor állásfoglalást tett közzé a Budapest Klub weboldalán, melyben bővebben kifejti gondolatait a Párizsban történt vérengzésről.