A fekete özvegy mérgét kódoló géneket lopott egy vírus – írja a BBC weboldala.
A szimplán csak WO néven ismert vírus baktériumokat fertőz – így nem jelent veszélyt az állatokra -, azonban olyan géneket birtokol, amelyek más élőlényekből, rovarokból, pókokból származnak.
A Nature Communications szakfolyóiratban megjelent tanulmányban a Vanderbilt Egyetem két kutatója, Sarah és Seth Bordenstein a WO genomját vizsgálta. E vírusok a baktériumokat fertőző bakteriofágok közé tartoznak. A WO célpontja az úgynevezett Wolbachia baktériumnemzetség, amely elsősorban ízeltlábúakat (rákokat, csáprágósokat, rovarokat) támad meg.
Amikor a vírus genomját kutatták, a tudósok olyan géneket fedeztek fel, amik a fekete özvegy által termelt mérget, a latrotoxint kódolják. A tanulmány szerzői szerint ezzel a kórokozó lyukat tud ütni a sejtmembránon, így könnyedén keresztülhatolhat az útjába kerülő eukarióta sejteken.

Mit keres egy baktériumot fertőző vírusban eukarióta gén?
Az nem meglepő, ha egy vírus idegen gént lop. Az eukarióta sejteket fertőző vírusok eukarióta géneket, míg a baktériumokat fertőzők bakteriális géneket vesznek magukhoz annak érdekében, hogy eredményesen megfertőzzék a gazdaszervezetet és szaporodjanak.
A WO esete azért különleges, mert bár baktériumokat támad meg, mégis eukarióta gének vannak benne. Ez azért lehet, mert a vírusnak két egymástól gyökeresen eltérő élőlény védelmi mechanizmusait kell kijátszania: ahhoz, hogy újabb és újabb Wolbachia baktériumokat fertőzzön meg, ki kell lépnie a baktériumból és el kell jutnia egy másikhoz, eközben pedig védenie is kell magát a pók immunrendszerétől.