„Amikor az Antarktisz part menti élővilágára gondolunk, valószínűleg mindenkinek az ikonikus pingvinek, fókák és bálnák jutnak eszébe" – írta az ausztrál környezetvédelmi minisztérium Antarktisz-részlegének (AAD) biológusa, Glenn Johnstone a kiadott sajtóközleményben.
Pedig a most közzétett felvételen változatos, színes és dinamikus élővilágot lehet látni, sokféle tengeri alga, szivacs, pók, uborka, és csillag alkotja az élőlényközösséget. A kutatók az Antarktisz keleti részén található tengeri jégbe fúrtak bele, majd a léken keresztül engedték le kutatójárműjüket.
Az itt található tengeri élőlények élőhelye egyáltalán nem mondható barátságosnak: a víz csupán -1,5 Celsius fokos, és a 10 hónapon keresztül fennmaradó, nagyjából másfél méter vastagságú jégtakaró csak kevés fényt enged át.
A szélsőséges körülményekhez alkalmazkodott állatok és növények tehát látszólag jól bírják a mostoha környezeti viszonyokat, ám még ők sem tudnak mit kezdeni az üvegházhatású gázok okozta globális éghajlatváltozás miatt savassá váló tengervízzel.
A szén-dioxid ugyanis jól oldódik a hideg vízben (sokkal jobban, mint a meleg trópusiban), emiatt a káros hatásokat elsősorban a sarki tengerek ökoszisztémái érzik meg legelőször.