Feltehetőleg eredeti náci, legalább részben Hitler személyéhez köthető emléktárgyakra bukkantak a hatóságok egy Buenos Aireshez közeli ház titkos helyiségében: a Hitlert ábrázoló domborművet, horogkereszttel ellátott elegáns dobozokban őrzött nagyítókat és a fejméret mérésére szolgáló hátborzongató orvosi eszközt is magába foglaló gyűjtemény a legnagyobb ilyen típusú kollekció, amelyet a dél-amerikai országban valaha találtak.
Néhány tárgyat maga a Führer használhatott
A hatóságok Beccar elővárosban, egy gyűjtő otthonában találtak rá a csaknem 75 tárgyra, amelyről úgy vélik, hogy Németországban élő magas rangú nácik tulajdonában volt a második világháború idején.

Patricia Bullrich argentin közbiztonsági miniszter szerint a tárgyak egy részéhez régi fényképek is tartoznak.

Mint elmondta: "Az ilyen tárgyak értékesítésének egyik hatékony módja, ha megmutatják, hogy valóban részesei voltak a horrornak, hogy maga a Führer használta őket. A képek egy részén pedig tényleg maga Hitler látható a tárgyakkal".
Náci birodalmi sas és gyermekjátékok
Bullrich szerint a hatóságok egyebek között játékokat - ezt gyerekek náci szellemben történő nevelésére használhatták -, egy horogkeresztet tartó hatalmas birodalmisas-szobrot, egy homokórát valamint egy gyermek szájharmonika-készletet is találtak.

A rendőrség szerint a gyűjtemény történelmi jelentőségéről leginkább árulkodó tárgyak egyike egy fotónegatív,
amelyen Hitler látható
egy ahhoz hasonló nagyítóüveggel a kezében, amelyet a lefoglalt dobozokban találtak.
Könyvállvány mögött rejtőztek a náci relikviák
"Történészeket is megkérdeztünk, és azt a választ kaptuk, hogy ez bizony az a nagyító, amelyet Hitler használt" - mondta Nestor Roncaglia, az argentin szövetségi rendőrség vezetője, aki hozzátette, hogy nemzetközi szakértők bevonásával folytatják a nyomozást.

A gyűjtemény felfedezéséhez vezető nyomozás azután kezdődött, hogy a hatóságok kétes eredetű műtárgyakat találtak egy Buenos Aires északi részén lévő galériában.
Az Interpol emberei követni kezdték a gyűjtőt, aki jelenleg is szabadlábon van,
de vizsgálat folyik ellene, majd június 8-án házkutatást tartottak nála.

A razzia során egy hatalmas könyvállvány keltette fel az ügynökök figyelmét, akik elhúzva a bútort rátaláltak a náci relikviákkal teli titkos szobára.
Egy időre Argentína a bujkáló nácik paradicsomává vált
A rendőrség és az argentínai zsidó közösség tagjai úgy vélik, hogy
a tárgyakat egy vagy több magas rangú náci hozta a dél-amerikai országba
a második világháború után, amikor Argentína a szökésben lévő háborús bűnösök, köztük a legismertebbek egy részének menedékévé vált.

Az 1946. június 4-én Argentína elnökévé választott Juan Domingo Perón megnyitotta országát a felelősségre vonás elől Dél-Amerikába menekülő náci háborús bűnösök előtt.

Olyan „nagyvadak" menekültek európai bujdosásuk után Argentínába, mint például a szövetséges hatóságok által halálra keresett Josef Mengele,az auschwitz-birkenau-i haláltábor kegyetlen emberkísérleteket végző hírhedt orvosa.

De ugyancsak Argentíbnába szökött a Birodalmi Biztonsági Főhivatal (RSHA) zsidóügyi osztályának volt vezetője,
az európai, és magyar zsidóság deportálásának megszervezésében kiemelt szerepet játszott Adolf Eichmann. Az SS fenegyerekeként számon tartott, és a kalandor jellegű kommandós akcióiról elhíresült Otto Skorzeny is átmenetileg Argentínában lelt menedékre, sőt Perón elnök katonai tanácsadójává lépett elő.