Egy furcsa, rózsaszín és vörös színekben játszó lény sodródik a tenger mélyén, az Antarktisz környékén. A teste pontosan úgy néz ki, mint egy kövér és csontos csirke, csak éppen hiányzik a feje, a szárnya és a lábai. A bizarr élőlényt a kutatók csak „fejetlen csirkeszörnynek" nevezik.
Abszurd és különleges fajra bukkantak
A tengerszint alatt suhanó lény akár egy horrorfilmbe is tökéletesen beleillene. Vöröses teste vértől duzzad és sem első, sem második pillantásra nem vált ki jó érzéseket a szemlélőjéből.

A furcsa teremtmény azonban se nem csirke, se nem szörnyeteg. Az élőlény ugyanis egy úszó tengeri uborka, amely az Enypniastes eximia névre hallgat.
A korábban csak alig ismert, abszurd és különös faj egy példányát a napokban tudták csak filmre venni a kutatók.

A groteszk, tyúkra hajazó, úszó lényről a Déli-óceánon, az Antarktisz keleti részén rögzítették a felvételeket, amelyeket a LiveScience mutatott be.
Lehet, hogy egy rosszindulatú kísérlet eredménye
A képeken és a filmen is jól látható színes, kocsonyás állagú, tengeri uborka a vízben sodródik. Kövér és átlátszó teste alján és tetején csonka uszonyok, amelyek leginkább a megcsonkított szárnyakra és lecsupaszított lábakra hasonlítanak.
Pontosan olyan, mint egy rózsaszín baromfi, amely már túlesett a konyhai előkészítésen, mielőtt az edénybe kerülne. Sőt, ha egy kicsit más szemszögből nézzük az abszurd lényt, akkor talán még arra is gondolhatunk, hogy a víziemberek és egy csirke rosszindulatú keresztezéséből jött létre.

Nem csoda, ha elsőre olyan gondolatok és hasonlatok jutottak a kutatók eszébe, mint például a „véres repülő mókus", a „nyers bélszín uszonyokkal" vagy az „úszó csirkefej".
Közel négy kilométeres mélységben úszkált
A fejetlen csirkeszörnynek elkeresztelt teremtmény hasonmásával a kutatók eddig csak egyetlen helyen, a Mexikói-öbölben találkoztak. Az ausztrál antarktiszi osztály (AAD) ilyen furcsa példányait most pillanthatták meg először.

Az Ausztrál Környezetvédelmi Minisztérium kutatói az Antarktisz és a Déli-óceán kivizsgálására szakosodtak, és egy újfajta kamerás technológiát alkalmaztak az úszó tengeri uborka felkutatására: a tengerszint alatt, mintegy 3,8 kilométeres mélységben végeztek vizsgálatokat.
Az Enypniastes eximia mérete átlagosan 6 és 20 centiméter között mozog" – publikálták felfedezésüket a kutatók a Smithsonian Contributions of the Marine Sciences című folyóiratban. – „A felnőtt példányok színe a sötét vörösesbarna és a bíborszínű között mozog, míg a fiatalabbak tipikusan rózsaszín árnyalatúak."

Míg a legtöbb tengeri uborka idejének nagy részét a tenger fenekén tölti, az Enypniastes eximia csupán a táplálkozás céljából ereszkedik le oda.
Eddig soha nem látott fajokkal találkoztak
A kutatók a „fejetlen csirkeszörny" tanulmányozásához speciális fényképezőgépeket és halászfelszereléseket telepítettek az óceán mélyébe. Ezek hosszútávon megbízhatóan működnek a sötétben és a magas víznyomás esetén is.
Lélegzetelállítók azok a felvételek, amelyeket ezek a kamerák rögzítettek" – nyilatkozta Dirk Welsford, az AAD programigazgatója. – „Olyan fajokkal találkozhatunk, amelyeket még soha nem láttunk a világ ezen részén."

Hozzátette: amellett, hogy a kutatás segítségével napvilágra került olyan szokatlan tengeri élőlények létezése, mint az Enypniastes eximia, az új kamerarendszer az élet komplex kölcsönhatásait is feltárja a Dél-óceán mélyén.
A speciális technika segítséget nyújt a kutatóknak abban is, hogy releváns tanácsokat adhassanak a döntéshozóknak a kereskedelmi halászat által veszélyeztetett ártalmas ökoszisztémák megóvásával kapcsolatban" – magyarázta Welsford.