A népi hagyományokban fontos szerepe van a tűznek és a víznek

kenyér
A nagypénteki kenyér közepébe lyukat fúrtak, gyertyát tettek bele és vízre engedték.
Vágólapra másolva!
A húsvéti ünnepkör szerves részét képzi a tűz- és vízszentelés hagyománya - mondta Bereczki Ibolya néprajzkutató pénteken az M1 aktuális csatornán.
Vágólapra másolva!

Nagypéntekhez több mágikus szokás kötődik

A Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgató-helyettese elmondta, hogy nagypénteken nemcsak Krisztus kereszthaláláról emlékeznek meg, hanem az

a nagypénteki tisztálkodásnak, a rituális fürdésnek is az ideje.

Ehhez a naphoz több mágikus tartalmú szokás is köthető, példaként említette a nagypénteki kenyeret, amellyel a vízbe fulladt halottat keresték a folyóvizek mentén.

A nagypénteki kenyér közepébe lyukat fúrtak, gyertyát tettek bele és vízre engedték. Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Keny%C3%A9r#/media/File:Kenyer_3_kgos_kemenceben_sult.jpg

A hagyomány szerint nagycsütörtöktől egészen nagyszombat estig nem lehetett tüzet gyújtani. A tűzszentelést követően a parazsat hazavitték a házhoz és azon főzték meg a vacsorát - tette hozzá.
Kitért arra is, hogy a nagyhét minden napja más-más feladatot ad egy hagyományos parasztcsaládnak vagy falun élő családnak, ebben az ünnepre való testi és lelki felkészülés fontos szerepet játszott mind a katolikusoknál, mind a reformátusoknál.

(Forrás: MTI)