Növényeket rágcsál, mégis húsevő a panda

Shenyang giant panda Pu Pu confirmed to be male after eight month China Chinese Liaoning Shenyang giant panda Pu Pu pupu male
Giant panda Pu Pu, which is confirmed to be male, plays at the Shenyang Forestry Park in Shenyang city, northeast China's Liaoning province, 16 April 2018. Shenyang Forest Wild Zoo announced on Tuesday (24 April 2018) night that Pu Pu, a giant panda in Shenyang Forestry Park of Liaoning Province was confirmed to be male. Eight months ago, four giant pandas, one male and three females, settled down at the zoo and Pu Pu is one of them, which was regarded as female at that time.
Vágólapra másolva!
Megtévesztő módon húsevőkre jellemzőnek tűnik az óriáspandák táplálkozása a bambusz kizárólagossága ellenére.
Vágólapra másolva!

Bár szinte csak bambusszal táplálkoznak, a pandák által fogyasztott tápanyagok leginkább a húsevők által felvettekre hasonlít – derült ki egy pénteken megjelent kínai-ausztrál tanulmányból. A Sydney-i Egyetem (UoS) és a Kínai Tudományos Akadémia (CAS) kutatásának eredménye szerint a pandák energiabevételének 50 százaléka proteinből származik, hasonlóan a farkasokéhoz és a vadmacskákéhoz.

A szakértők az úgynevezett táplálkozási geometria megközelítési módot használták, amely nem egy tápanyagra koncentrál elszigetelten, hanem azt vizsgálja, hogyan keverednek a tápanyagok és az étrend összetevői.

– mondta David Raubenheimer, a UoS tudósa.

A felismerés segíthet megérteni, hogyan változtak az óriáspandák húsevő ősei a mai bambuszmajszoló vegánokká.

– emelte ki Raubenheimer.

Az idők folyamán az óriáspandák olyan koponyát, állkapcsot és fogakat fejlesztettek ki, melyek ideálisak a rostos növényi anyagok elrágásához. Rendelkeznek egy „álhüvelykujjal” is, mellyel evés közben megragadják a bambusztörzseket.

Emésztőrendszerük, emésztő enzimeik és bélmikrobáik azonban a húsevőkéhez hasonlatosak, nem pedig a növényevőkéhez.

„Az alapján, amit fogyasztanak, az óriáspandák egyértelműen növényevők, a lenyelt és felszívódott tápanyag összetevőit tekintve azonban a húsevők közé is tartozhatnának” – mondta Fu-ven Vej, a CAS kutatója.

(MTI/Hszinhua)