Molylepkére emlékeztető szúnyog pusztítja házi kedvenceinket

Lepkeszúnyog
Vágólapra másolva!
A kutyára és macskára veszélyes külső élősködők közül leginkább a kullancs, a bolha és a szúnyog ismert széles körben. Azonban más rovarok is veszélyt jelentenek kedvenceinkre, például a lepkeszúnyog. Ez a vérszívó bőrbetegséget okozhat, még jelentősebb azonban a Leishmaniasis veszélye, amit a Leishmania parazita-család egyik apró tagja okoz, mely a lepkeszúnyog csípésével kerül a gazdatestbe. A krónikus betegség végzetes is lehet, valamint zoonotikus betegség, tehát emberre is veszélyes. A világ egyes területein a Leishmaniasis komoly egészségügyi probléma.
Vágólapra másolva!

A lepkeszúnyog apró, moly-szerű rovar, mérete nagyjából 3 mm. Hosszú, szúró-szívó szájszervével gazdaállatok vérével táplálkozik. Szőrösnek tűnő, nyugvó állapotban vízszintes V-alakot formáló szárnyai különböztetik meg más hasonló rovaroktól. A szúnyogokhoz hasonlóan csak a nőstény vérszívó, és számos emlős véréből táplálkozik, beleértve az embert is. Napnyugta után egyből gazdatestet keres, napközben pedig nedves, árnyékos helyekre húzódik vissza.

A Leishmaniasis terjedése

A lepkeszúnyog a gazdatest megcsípésével juttathatja a vérbe a Leishmaniasist okozó egysejtű parazitát. Bár a gazdit kutyája nem fertőzi meg, a rovar átviheti a parazitát kutyából emberbe.

Ha az élősködő bekerült a gazdatestbe, a Leishmania paraziták a bőrben telepednek meg. A betegség kifejlődésével a fertőzés átterjed a belső szervekre, ami minden esetben jellemző. A betegség előrehaladásának és szubklinikai betegségből klinikai betegséggé alakulásának legfontosabb ismérvei a fertőzés által kiváltott immunreakciók. A betegség klinikai formájában a kutyák tipikus tünetei: bőrelváltozások, szemelváltozások, vagy orrvérzés. Ezekhez gyakran társul fogyás, passzivitás, levertség. További tünetek lehetnek: étvágytalanság, hasmenés, gyengeség, láz, hányás és véres ürülék. Nyirokcsomóduzzanat és a lép megnagyobbodása is felléphet, végső stádiumban pedig a betegség veseelégtelenséghez vezethet. A diagnózis felállításához laboreredmények szükségesek, mivel a Leishmaniasis számos nem specifikus tünettel rendelkezik.

Lepkeszúnyog Forrás: Biosphoto/Roger Eritja / Biosphoto/Roger Eritja

Kezelés

A jelenleg elérhető kezelések nem garantálják a felépülést, mely számos tényezőtől függ, mint az állat genetikája, egészségi állapota, valamint a parazita fertőzőképessége. Számos kezelési eljárás létezik, a fertőzés teljes megszüntetése és a klinikai visszaesés megelőzése sajnos nem garantált. Ezért a legjobb megelőzni a fertőzést, és megakadályozni, hogy a betegség kialakuljon.

Megelőzés

A leghatékonyabb megelőzés a védőoltás és rovarriasztó termékek kombinációja. Ezen felül ajánlott a sétát egy órával szürkület előtt és egy órával napkelte után megejteni, valamint, amennyire lehet, kerüljük a rovar által érintett területeket.