Meghatározták kozmikus rádióhullámok gyors kitörésének pontos helyét

galaxishalmaz
Vágólapra másolva!
A canberrai székhelyű CSIRO kutatási szervezet csillagászai először határozták meg galaxisból érkező kozmikus rádióhullámok egyszeri, a pillanat tört részéig tartó nagyon erős löketének pontos helyét.
Vágólapra másolva!

A gyors kozmikus rádióhullám-kitöréseket 2007-ben fedezték fel

A Science című tudományos folyóiratban bemutatott tanulmányuk szerint egy nyugat-ausztráliai teleszkóp észlelte a rádióhullámokat, amelyek egy 3,6 milliárd fényévnyire lévő, Tejútrendszer nagyságú, közepes galaxis pereméről eredt. A gyors kozmikus rádióhullám-kitöréseket 2007-ben fedezték fel, azóta 85-öt észleltek.

galaxishalmaz Forrás: NRAO/AUI/NSF; S. Dagnello

Többségük "egyszeri" volt, kis részük "ismétlődő", ezek ugyanazon helyről érkeztek.

2017-ban a csillagászok megtalálták egy ismétlődő eredetét, egy galaxist, de az egyszeri kitörések helyét jóval bonyolultabb meghatározni, mivel a gyors löket kevesebb mint egy millimásodpercig tart.

A kitörés pontos kiindulópontját is megtalálták

A CSIRO csillagászai kifejlesztettek egy technikát a teleszkóp adatainak kevesebb mint egy másodperces jegelésére az után, hogy a teleszkópot eléri a kitörés.

– magyarázta Keith Bannister, a CSIRO kutatója, a tanulmány vezető szerzője.

Művészi elképzelés a B14-65666 összeolvadt galaxisról Forrás: NAOJ

A kutatók a kitörés pontos kiindulópontját is megtalálták, amely a galaxis központjától 13 ezer fényévre volt. A világ három legnagyobb optikai teleszkópjának - Keck, Gemini South és az ESO VLT - sikerült befogniuk egy képet a galaxisról. A 2017-ben észlelt ismétlődő kitörés helye egy kisebb galaxis, amely sok csillagot hoz létre, az új egyszeri löketet produkáló egy nagyobb, amely viszonylag kevés csillagot hoz létre

– írták a tanulmányban.