Megkezdődött az éves delfinöldöklés Taidzsiban

Demonstrators Join Worldwide Protests Against Japanese Dolphin Hunting environment, fighing, killing, slaughter, oceans, sushi, meat, h HORIZONTAL
LOS ANGELES - SEPTEMBER 3: Demonstrators protest the annual Japanese dolphin hunt during Japan Dolphin Day 2008 near the Japanese consulate September 3, 2008 in Los Angeles, California. Forty-six groups in more than 20 cities around the world participated in the protest against the practice in which Japanese fishermen, operating with a permit from their government, kill about 20,000 cetaceans (which include dolphins, porpoises and whales), according to animal rights activists, the largest harvest on Earth. (Photo by David McNew/Getty Images)
Vágólapra másolva!
Megkezdődött a sokat vitatott éves delfinvadászat Japán nyugati részén, Taidzsiban. A több évtizedes múltra visszatekintő "vadászati" módszer lényege, hogy a halászok a delfineket és kisebb bálnákat egy öbölbe terelik, majd hálóval elzárják a menekülési útvonalat.
Vágólapra másolva!

Az öböl című Oscar-díjas dokumentumfilmben is ábrázolt véres taidzsi vadászaton az öbölbe terelt tengeri emlősöket a húsukért agyonverik. A legszebb példányokat azonban a halászok kiválasztják és élve eladják különböző akváriumoknak, állatkerteknek. A módszer és a vadászat ellen régóta tiltakoznak az állatvédő csoportok.

Idén helyi idő szerint vasárnap indultak útnak a hajók, amelyek a japán média beszámolója szerint zsákmány nélkül tértek vissza. A The Dolphin Project nevű természetvédő szervezet szerint azonban hétfőn már öt Risso-delfint elejtettek a halászok, akik az idei szezonban több mint 1700 állat leölésére, illetve elfogására kaptak engedélyt.

Az állatvédők szerint a gyakorlat különösen kegyetlen és a tengeri emlősök haláltusája akár 30 percig is eltarthat.

A taidzsi halászok szerint azonban a közösség megélhetése függ a gyakorlattól. A delfinvadászszezon várhatóan hat hónapig fog tartani.

A delfin- és bálnahús iránti kereslet évek óta csökken, és mindkettőről kimutatták, hogy

egészségre ártalmas mennyiségű higanyt tartalmaz

- emlékeztet a BBC tudósítása.

Az akváriumoknak és tengeri parkoknak eladott élő példányok jóval több pénzt hoznak, mint az állatok húsa, ugyanakkor az érintett parkokra egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy ne vásároljanak Taidzsiban befogott delfineket. Harminc év után, idén július 1-jén ismét kereskedelmi célú vadászatra indultak a japán bálnavadászok és az első példányokat már el is ejtették és eladták.

Japán 1988-ban váltott az úgynevezett tudományos célú bálnavadászatra, decemberben azonban bejelentette, hogy kilép a Nemzetközi Bálnavadászati Bizottságból (IWC), hogy folytathassa a kereskedelmi célú vadászatot.

(BBC\MTI)