Állatkerti figyelemfelhívó kampány a sünökért

sün
Keleti sün (Erinaceus roumanicus).
Vágólapra másolva!
Figyelemfelhívó kampányt indított a sünök védelme érdekében, többek között az őszi avarégetéssel kapcsolatban a Fővárosi Állat- és Növénykert - tájékoztatta Hanga Zoltán szóvivő vasárnap az MTI-t.
Vágólapra másolva!

Állatkerti figyelemfelhívó kampány a sünökért

Kiemelték: az avarégetés "máglyahalállal" fenyegeti a sünöket. Az avarégetések egybeesnek ugyanis azzal az időszakkal, amikor a sünök telelőhelyet keresnek, és sokszor pont az ilyen avarkupacokba vackolják be magukat.

A Fővárosi Állat- és Növénykert, ahogy minden ősszel, ezúttal is felhívja a figyelmet az avarban rejtőző sünökre.

Így minden érintettet arra kérnek, hogy avarégetés előtt forgassák át az avarkupacokat, hogy biztosan kiderüljön, nem rejtőzik-e benne egy téli álomra készülődő sün. Emellett a városligeti intézmény az avarégetés helyett mindenkit bíztat az avar hasznosítására, komposztálására is. Az avarégetés a levegőt is szennyezi és súlyos betegségeket okoz és a törvény tiltja.

A segítségre szoruló állatokat az Állatkerbe ajánlott vinni, vagy a Sünbarát Alapítványhoz

Az ősz másik kihívása a sünök számára a téli nyugalmi időszakra való felkészülés. Ezek az állatok ugyanis késő ősztől kora tavaszig téli álmot alszanak, nem is annyira a hideg, hanem inkább a táplálék szűkössége miatt. A télre való felkészülés jegyében ilyenkor annyit esznek, amennyit csak tudnak, hogy elegendő tartalékot halmozzanak fel a szervezetükben a téli álom időszakára. A szakembereknek az a tapasztalatuk, hogy november elejére legalább 350-400 grammot kell nyomniuk az állatoknak. Ha ezt nem érik el, akkor mindenképpen érdemes segíteni nekik - tették hozzá.

Keleti sün (Erinaceus roumanicus). A nyár végén levágott gallyakat és leveleket ősszel nem gyűjtsük össze, hanem egy részét kisebb kupacokban hagyjuk a kertben. A sünök ugyanis nagyon szívesen telelnek át ezekben. Forrás: AFP/Patrick Pleul

Ezzel együtt kiemelték: a házilagos "sünmentést" senkinek sem javasolják. Ráadásul a Magyarországon honos sün természetvédelmi oltalom alatt áll, így otthoni tartása még akkor is a jogszabályokba ütközik, ha az a legjobb szándékból történik. Az állatkerti szakemberek így azt javasolják, hogy a segítségre szoruló állatokat inkább az állatkert bemutató mentőközpontjába, a "Sünispotályba" vigyék be.
(Forrás: MTI)