2020. április 28-án szokatlanul intenzív rádiókitörést észleltek a szakértők a CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment) teleszkóphálózattal. Kivételesen sikerült azonosítani a forrást is: eszerint a rádiójeleket egy olyan magnetár küldte felénk, ami galaxisunkban, a Tejútrendszerben található.
A felfedezés alapján úgy tűnik, a gyors rádiókitörések egy része biztosan ezekhez a csillagászati objektumokhoz köthető.
„Számításaink szerint, ha egy ilyen intenzitású rádiókitörés egy másik galaxisból érkezett volna, nem tudnánk megkülönböztetni a többi hasonló jeltől, ez pedig azt is mutatja, hogy a gyors rádiókitöréseknek legalább egy részét a magnetárok sugározzák" – mondta Pragya Chawla, a McGill Egyetem Fizikai Tanszékének munkatársa.
A felfedezésről bővebben a Nature magazinban számolnak be.
Gyors rádiókitöréseket (Fast Radio Bursts, rövidítve FRB) több mint tíz évvel ezelőtt azonosítottak először. Eleinte egyszeri eseményeknek vélték őket, ám rövidesen kiderült, hogy néhányuk ismétlődik. Az FRB-k kozmikus rádióhullámok rövid ideig tartó, nagyon erős löketei, keletkezésükhöz akkora energiára van szükség, mint amennyit a Nap több millió év alatt termel meg.
Egyes elméletek már számoltak a magnetárokkal, mint lehetséges forrásokkal, a teóriát azonban a mostani megfigyelésig nem sikerült egyértelműen igazolni.
Ez idáig az összes FRB, amit a CHIME-hez hasonló teleszkópok azonosítottak, más galaxisokból származott, így nem tudtuk részletesen tanulmányozni őket"
– vázolta a nehézségeket Ziggy Pleunis, a McGill Egyetem Fizikai Tanszékének kutatója, a tanulmány társszerzője. Pleunis szerint a potenciális források megtalálását az is nehezítette, hogy a Tejútrendszer magnetárjai messze nem bocsátanak ki olyan erős jeleket, mint amilyenek az extragalaktikus rádiókitörések.
A szakértők szerint elképzelhető, hogy a nagyobb energiájú gyors rádiókitöréseket fiatalabb, és emiatt aktívabb magnetárok küldik, ez azonban még nem bizonyított. Ehhez arra lenne szükség, hogy az FRB-vel párhuzamosan röntgenkitörést is észleljenek, ami egyelőre még nem történt meg.
A CHIME tovább keresi a lehetséges forrásobjektumokat.