Négy nap alatt kétszáz focipályányi terület égett le

tűzeset
Vágólapra másolva!
Az elmúlt időszakban annak ellenére megemelkedett a szabadtéri tüzek száma, hogy az egész országban tűzgyújtási tilalom van érvényben. Ez azt jelenti, hogy tilos tüzet gyújtani a külterületi ingatlanokon fekvő erdőkben és fásításokban, valamint azok kétszáz méteres körzetében, ideértve a tűzrakóhelyeket, a vasút és közút menti fásításokat, valamint a parlag- és gazégetést is. Csak ott szabad kerti hulladékot égetni, ahol azt önkormányzati rendelet engedi. Tűzgyújtási tilalom idején jellemzően ott is tilos az égetés.
Vágólapra másolva!

Kétszáz focipályányi terület égett le eddig

A húsvéti hosszú hétvégén százhét alkalommal riasztották a tűzoltókat szabadtéri tűzesethez. A legtöbb beavatkozásra Borsod, Hajdú-Bihar, Csongrád és Somogy megyében volt szükség. Tizennégy megyében együttesen kétszáz focipályányi terület égett le.

Idén eddig már csaknem négyezer szabadtéri tűzeset volt, köztük halálos is.

Tizennégy ember megsérült, egy, a kertjében gazt égető ember pedig életét vesztette.

Forrás: https://www.katasztrofavedelem.hu/53/tuzgyujtasi-tilalom

Általános érvényű a tűzgyújtási tilalom

A tűzgyújtási tilalommal kapcsolatos legfontosabb tudnivalók, továbbá az erdőterületen és a szabadban történő tűzgyújtás szabályai az alábbiakban olvashatóak.

Tűzesetek szabad területen történő bekövetkezésének nagyobb kockázata esetén, az erdőgazdálkodásért felelős miniszter, fokozott tűzveszély időszakát (tűzgyújtási tilalmat) állapíthat meg, és hirdethet ki, egyeztetve a katasztrófavédelem központi szervével (BM OKF).

Tűzgyújtási tilalom (fokozott tűzveszély) idején tilos tüzet gyújtani az erdőterületeken, valamint a fásításokban és az ezek 200 méteres körzetén belül lévő külterületi ingatlanokon.

Ide értendők a felsorolt területeken található tűzrakó helyek, a vasút és közút menti fásítások, de tilos a parlag- és gazégetés is.

A tűzgyújtási tilalom (fokozott tűzveszély) megállapítása és visszavonása függ a meteorológiai körülményektől, az erdőben található élő és holt biomassza szárazságától és a keletkezett tüzek gyakoriságától.

Több helyről is lehet informálódni

A tűzgyújtási tilalomról (fokozott tűzveszélyről) a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Erdészeti Igazgatóság (NÉBIH EI) közleményt küld az érintett szervezeteknek, országos közszolgálati médiának, és hivatalos honlapján közzéteszi a tűzgyújtási tilalomról (fokozott tűzveszélyről) szóló térképet.

Az aktuális tűzgyújtási tilalomról (fokozott tűzveszélyről) a NÉBIH EI hivatalos honlapja mellett tájékozódhat a www.erdotuz.hu weboldalon,

az onnan is elérhető további szakmai honlapokon, amelyek számos egyéb hasznos információval szolgálnak a szabad területen történő tűzgyújtásról.

Forrás: https://www.katasztrofavedelem.hu/56/erdok-tuzvedelme#Erd%C5%91t%C5%B1zv%C3%A9delmi%20tervez%C3%A9s

A tűzgyújtási tilalom (fokozott tűzveszély időszaka) megállapítására vonatkozó körülményeket a NÉBIH EI minden nap értékeli, és egyeztetve a BM OKF-fel dönt arról,

hogy a következő napon szükséges-e tűzgyújtási tilalom kihirdetése, vagy nem.

A tűzgyújtási tilalom (fokozott tűzveszély) a közzétételtől a visszavonásig (a helyzetben bekövetkezett változás kihirdetéséig) él.

Erdőtűzben leégett fenyves Bugacon. A tűzgyújtási tilalom megszegése száraz időben komol károkat okozhat, és tragédiához vezethet (a kép illusztráció) Forrás: MTI/Ujvári Sándor

Az említett honlapokon napi frissítéssel megtekinthető, hogy van-e érvényben tűzgyújtási tilalom (megállapított fokozott tűzveszély). A lakosság a lakóhelye környékén lévő erdőterületekről a NÉBIH EI által készített interaktív erdőtérképen találhat további információt.

Veszély esetén hívja a 112-t, vagy a 105-öt!

(Forrás: Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság)