Szurikáták érkeztek a debreceni állatkertbe

szurikáta
Szurikáták (Suricata suricatta) a Debreceni Állat- és Növénykertben
Vágólapra másolva!
Két fiatal nőstény szurikáta érkezett a pécsi állatkertből Debrecenbe, így már négy szurikátának ad otthont a nagyerdei állatkert - mondta az intézmény igazgatója csütörtökön sajtótájékoztatón, ahol bemutatta az új jövevényeket.
Vágólapra másolva!

Nagy Gergely Sándor elmondta, hogy a szurikáta-kifutó régi lakói befogadták új társaikat, így a látogatók a hétfői újranyitás óta teljes létszámban megtekinthetik a csapatot.

Emlékeztetett rá, hogy bár a kialakult járványhelyzet az állatkerti állatszállításokat is negatívan érinti - a nemzetközi állatszállítások többségét ilyenkor el kell halasztani - a nagyerdei kultúrpark gyűjteménye új állatok érkezésével is folyamatosan bővül.

Szurikáták (Suricata suricatta) a Debreceni Állat- és Növénykertben a sajtóbemutató napján 2020. május 7-én. Forrás: MTI/Czeglédi Zsolt

Az Afrika déli részén őshonos szurikáta, más néven négyujjú manguszta (Suricata suricatta) szavannás vagy sivatagos területeken élő kisragadozó. A táplálékát képező rovarok, kisebb emlősök vagy madárfiókák, esetleg gumós gyökerek után jellemzően nappal kutat, míg az éjszakákat az erős lábaival kiásott üregekben tölti.

Csapatos állat, egy-egy üregrendszert akár 30 egyed is lakhat.

Mivel élőhelyükön számos ragadozó emlős és madár leselkedik a szurikátákra, a csapat legalább egy tagja folyamatosan hátsó lábaira felegyenesedve kémleli a környező tájat és az eget, veszély esetén pedig jellegzetes, ugatásszerű hangjelzéssel figyelmezteti társait - ismertette Nagy Gergely Sándor.

Hozzátette: kíváncsi természetük és jól megfigyelhető csapatdinamikájuk miatt a szurikáták az állatkerti látogatók körében is nagyon népszerűek, ezért a cívisvárosi intézményben évek óta napi látványetetést is tartanak náluk, e hagyományt pedig természetesen a kibővült csapattal is folytatják majd, ha véget ér a járványügyi veszélyhelyzet.