14 millió tonna mikroműanyag van az óceánok fenekén

mikroműanyag
A mikroműanyagok nem csak a belőlük kioldódó adalékanyagok miatt veszélyesek, hanem mert képesek megkötni a vízben lévőszerves szennyezőket, így azok koncentráltabban jutnak az élőlények szervezetébe.
Vágólapra másolva!
Világszerte mintegy 14 millió tonna mikroműanyag hever az óceánok fenekén - állapították meg ausztrál kutatók, akik a világon elsőként becsülték fel az óceánok mélyének mikroműanyag-szennyezettségét.
Vágólapra másolva!

Az ausztrál kormány tudományos ügynökségének (CSIRO) szakemberei egy robot tengeralattjáró segítségével gyűjtöttek be mintákat a kontinens déli partvidékétől távol eső területekről.

A kutatók szerint az óceánfenék kétszer olyan szennyezett, mint a vízfelszín. Az észlelt mikroműanyagok mennyisége 25-szöröse a korábbi mélytengeri tanulmányokban mértnek.

A szakemberek saját tanulmányuk és a világszerte készített hasonló vizsgálatok adatai alapján arra jutottak, hogy világszerte 14 millió tonna mikroműanyag hever az óceánok fenekén.

- emlékeztetett közleményében Justine Barrett, a kedden közzétett tanulmány vezető szerzője.

Forrás: Flickr

Hozzátette: "kutatásunk a világon elsőként szolgál pontos becsléssel arról, hogy globálisan mekkora mennyiségű mikroműanyag van a tengerfenéken. A műanyagszennyezés problémája még az óceán mélyét is érinti.

Az eredmények azt mutatják, hogy a mikroműanyagok lesüllyednek az óceánfenékre".

(MTI/Hszinhua)