Kötelességtudó és hűséges szociális állatok a bonobók

bonobó
A bonobók (Pan paniscus) nagyon szociális állatok.
Vágólapra másolva!
Kötelességtudó és hűséges szociális állatok a bonobók: ha el is téríti őket valami társuk kurkászásától, visszatérnek hozzá.
Vágólapra másolva!

Raphaela Heesen, a Neuenburgi Egyetem biológusa és kutatótársai egy francia állatkertben figyelték meg a bonobók (Pan paniscus) viselkedését, miközben a majmok egymást kurkászták.
Eközben alkalmanként megzavarták, a nevükön szólították vagy élelemmel csábították félre őket, zajosan kinyitották és becsukták területük ajtaját.

A bonobók nyolcvan százaléka alig néhány perccel a táplálkozási szünet vagy a zaj után visszatért a kurkászáshoz

- írták a tudósok a Science Advances című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban.
Ellenben ha saját szőrüket ápolták, a megszakítás után csak minden negyedik állat tért vissza a tevékenységhez.

A bonobók (Pan paniscus) nagyon szociális állatok. Forrás: https://en.wikipedia.org/wiki/Bonobo#/media/File:6_bonobos_WHCalvin_IMG_1341.jpg

Úgy tűnik, a csimpánzfaj egyedei értik saját társas szerepüket. Tudatában vannak kötelességeiknek és motiválja őket partnerük, hogy visszatérjenek a kurkászáshoz. Ezek olyan tulajdonságok, amelyeket eddig csak az embereknek tulajdonítottak - mondta Heesen.

Azt is megfigyelték, hogy a bonobók gesztusokkal, hangokkal és arckifejezésekkel kommunikálnak, amikor megszakítják, és amikor folytatják a tevékenységet.

Egy bonobó (Pan paniscus) anya és kölyke a Lola Ya Bonobo menhelyen a Kongói Demokratukus Köztársaság fővárosában, Kinshasaban. Forrás: https://en.wikipedia.org/wiki/Bonobo#/media/File:Bonobo_(Pan_paniscus)_at_Lola_Ya_Bonobo_-_3.JPG

A kommunikáció intenzitása azonban eltérő annak függvényében, miért szakította meg az állat a kurkászást: ha az ajtócsapkodás, tehát egy rajta kívülálló ok miatt szakította meg, akkor erőteljesebben kommunikált, mint akkor, amikor a csábító falat miatt hagyta magára fajtársát. Visszatéréskor pedig fordított arányú volt az intenzitás.
A tudósok tovább vizsgálják, mire utalnak a bonobók egyes gesztusai. Úgy vélik, az emberekhez hasonlóan bocsánatot kérnek a fajtársaktól a várakoztatásért.

(Forrás: MTI)