A 6 leggyakoribb tévedés az allergiákkal kapcsolatban

allergia
Kezeletlen allergia esetén az nyálkahártya tartós gyulladása miatt krónikus orrmelléküreg-gyulladás is kialakulhat. Szövődményeként gyakran jelentkezik asztma, illetve újabb allergiák is megjelenhetnek. Gyakoribb légúti betegségekkel is számolhatunk, illetve egyértelműen rontja az életminőséget, ha éjszaka nem tudjuk kipihenni magunkat, ha a könnyező, viszkető szemek miatt időnként elhomályosul a látásunk, de a napközbeni köhögési vagy tüsszögési rohamok a munkavégzést is befolyásolják.
Vágólapra másolva!
Vajon allergia felnőtt korban is kialakulhat? Mi történhet, ha nem kezeltetem? Léteznek allergénmentes háziállatok? Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, melyek a leggyakoribb tévhitek az allergiákkal kapcsolatban.
Vágólapra másolva!

Csak megfáztam, ezek náthás tünetek

Az első és legfontosabb a tünetek felismerése. Ne legyintsünk, ha valaki évről-évre mindig ugyanabban a hónapban, hónapokban lesz "náthás". Az elhúzódó tüneteket ne fogjuk a gyenge immunrendszerre, különösen, ha az ismert náthás tünetek – orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés – a szokásos kezelés mellett sem múlnak és egyéb, náthára nem jellemző panaszok – torok, orr-és szemviszketés, könnyezés - is jelentkeznek.

Allergia télen nem jelentkezhet

A téli hónapokban persze könnyen úgy tűnhet, hogy egyik betegség követi a másikat, még ki sem gyógyultunk az egyik náthából, máris itt a másik. Valójában az elhúzódó panaszokat a hidegebb hónapokban is kiválthatja légúti allergia. Ekkor a lakáson belüli allergének – háziporatka, penészgomba és háziállatok – okozhatnak tüneteket.

A csupasz háziállat allergénmentes

Sajnos elterjedt tévhit, hogy a szőr nélküli házi kedvenceket allergiások is nyugodtan tarthatják. A valóságban azonban nemcsak az állat szőre, hanem a nyála és az ürüléke is allergizálhat. A tünetek súlyossága mindig az egyéni érzékenységtől függ, illetve az is megfigyelhető, hogy a macskák kétszer gyakrabban okoznak allergiát, mint a kutyák. Teljes mértékben hipoallergén háziállat nem létezik, így allergia esetén számítani kell a tünetek jelentkezésére, még csupasz háziállat esetén is.

Az allergiás orrnyálkahártya védekezőképessége elmaradhat az egészségesekhez képest. Allergia esetén ugyanis az orrnyálkahártya gyulladásban van. Emiatt fogékonyabb lehet a fertőzésekre. Forrás: https://www.allergiakozpont.hu/szenanatha

Ha eddig nem voltam allergiás, már nem is leszek

Nagyon gyakori, hogy a betegek meglepetten tapasztalják, ha váratlanul, az egyik évben szokatlan tüneteik jelentkeznek. Éveken keresztül gond nélkül nyaraltak például a Balaton parton augusztusban – ami parlagfű szempontjából az egyik legfertőzöttebb területnek számít – de most szűnni nem akaró szénanáthás tünetek határozzák meg a mindennapjaikat. Allergia nemcsak gyermek, hanem felnőttkorban is jelentkezhet, számoljunk ezzel a lehetőséggel is, ha erre utaló tüneteink jelentkeznek.

Allergiás reakció esetén a szervezetben hisztamin szabadul fel, az antihisztamin ennek hatásait, az általa okozott tünetek kialakulását gátolja meg. Antihisztamin szedése javasolt, ha a beteg az allergiás szénanátha miatt tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, orr-és szemviszketés tüneteitől szenved. Emellett hatásosan enyhíthetjük vele a rovarcsípések miatt jelentkező viszketés, a csalánkiütés, viszkető ekcéma, a náthás, meghűléses panaszokat és az allergiás kötőhártya-gyulladás tüneteit is, de allergiás asztma esetén is fontos szerepe van a kezelésben. Forrás: https://www.allergiakozpont.hu/immunterapia#kinek_javasolt_az_immunterapia

A kezelést elég akkor kezdeni, ha tüneteim vannak

Allergia ellen létezik tüneti kezelés. Ez általában valamilyen antihisztamin tartalmú tabletta szedését jelenti, szteroid tartalmú orrspray-vel, szükség szerint szemcseppel. Ezeket a készítményeket évről-évre, mindvégig használni kell az allergiaszezonban, azért, hogy a tünetek ne jelentkezzenek. Ma már vannak korszerű tüneti készítmények, melyeket valóban elég a tünetek megjelenésekor elkezdeni, gyorsan hatnak. Az allergén immunterápia azonban az allergia kezelés másik típusa, amely oki terápia, tartós megoldást nyújt az allergiás tünetek ellen. Ezt sokkal előbb, az allergén növény virágzását megelőzően minimum két - három hónappal korábban el kell kezdeni. Ezt a kezelést viszont csak 3-5 éven át kell évente ismételni, mert a segítségével akár 10-12 év tünetmentes időszakot is elérhetünk.

Az immunterápia segítségével az allergiás beteg immunrendszere megtanulja elviselni a betegségét kiváltó allergén jelenlétét, valamint az immunreakció lefolyásának megváltoztatásával részben megakadályozza azt, hogy újabb dolgokra allergiássá váljon, és a vizsgálatok szerint számottevő mértékben csökkenti a súlyosabb allergiás betegség, az allergiás asztma kialakulását. Forrás: Science Photo Library/SCIENCE PHOTO LIBRARY/Science Photo Library

Ez csak allergia!

Mivel a légúti allergiák kezdetben többnyire enyhe tüneteket okoznak, ezért az érintettek hajlamosak azt gondolni, hogy „egy kis nátha miatt" nem kell aggódniuk. Ha azonban a légúti allergia nincs megfelelően kezelve, az nemcsak az életminőségre hat – ugyan ki választaná önként az éjszakai orrdugulást, vagy a légkondicionált szobát a nyári melegben, strand helyett? – de komoly szövődményeket is okozhat. A tartós orrnyálkahártya-gyulladás gyakoribb légúti betegségekhez vezethet, idővel újabb allergiák jelentkezhetnek és asztma is kialakulhat. Ne legyintsünk tehát az allergiára, ha panaszaink vannak, forduljunk orvoshoz időben, hogy személyre szabott kezelést kapjunk.

(Forrás: Budai Allergiaközpont
www.allergiakozpont.hu)