A tengerekben lévő műanyagszemét 80 százaléka a partokra kerül vagy a part menti vizekben úszik, a Berni Egyetem kutatócsoportja szerint.
A műanyaghulladék nyolcvan százaléka a partokon halmozódik fel
Különösen Délkelet-Ázsia tengerparti régióiban és a Földközi-tenger partvidéken magas a partra vetődő műanyag aránya - állapította meg a Berni Egyetem vezette kutatócsoport az Environmental Research Letters című tudományos lapban megjelent tanulmányában.

A szakértők a világóceán áramlatain és becsléseken alapuló modellt fejlesztettek ki annak megállapítására, mennyi műanyaghulladék kerül a vizekbe. Amennyiben a partokról és a vizek felszínéről nem gyűjtik össze a szemetet,
a modell szerint az úszó hulladék 77 százaléka öt éven belül eljut a partokra vagy a partmenti vizekbe.

Ott gyűlik össze a partokon a legnagyobb arányban a szemét, ahol a legtöbb műanyag kerül a tengerekbe - közölte a Victor Onink, a Berni Egyetem tudósa vezette kutatócsoport. Ez elsősorban Délkelet-Ázsiára, valamint a Földközi-tenger területére vonatkozik, ahol többek között a Nílus sok szemetet szállít a tengerbe.
Csak az Antarktisz körüli vizekben nincs műanyagszemét
A legkisebb a műanyag koncentrációja a kevésbé lakott területeken, például a sarkvidéki régiókban, Chile partjainál, Ausztrália partvidékének egyes részein.
A szimulációk során az antarktiszi szárazföld mentes volt a műanyagtól.

A kutatás szerint többek között az Egyesült Államok keleti részén, Japán keleti részén és Indonéziában a vizekbe kerülő műanyagszemét nagyobb valószínűséggel jut el a nyílt óceánba, mint máshol. "Ezeken a helyeken különösen hatékony lenne a műanyag összegyűjtése, mielőtt kikerül a nyílt vízre" - mondta Onink.
(Forrás: MTI/sda/dpa)