Öt leggyakrabban előforduló tünet, ami aranyérre utal!

aranyér
Kellemetlen, szúró, ülést megnehezítő kórkép az aranyérbetegség, mely a leggyakoribb vénás rendszert érintő kórképek közé tartozik. A közel társadalmunk felét érintő kórkép kellemetlen tünetei miatt sokan nem fordulnak vele orvoshoz, pedig az aranyérbetegség szövődményei, mindennapi életet megnehezítő tünetei elkerülhetőek lennének.
Vágólapra másolva!
Gyakori, fájdalmat még nem okozó vérzés székletürítés közben, amelynek látható jele a véres WC kagyló és WC papír. Első látásra ijesztő lehet! Amennyiben ezt tapasztalja, időben keresse fel orvosát! Dr. Baranyai László, a Trombózisközpont aranyér specialistája mondja el a részleteket!
Vágólapra másolva!

Az aranyerességnek – amely a leggyakoribb végbél környéki betegség, lehet külső és belső aranyér – olyan jellemző tünetei vannak, mint a kitapintható aranyeres csomó, duzzanat a végbél környékén, amely már az első stádiumban jelen van, csak nem okoz fájdalmat, emellett a fájdalmat okozó székelés, amely lehet tompa vagy nyilalló; jelentkezhet erős viszketés a végbéltájékon. Kialakulhat a már említett véres széklet, illetve ebből adódóan vér megjelenése a WC kagylóban vagy a WC papíron, ehhez társulhat nyálkás széklet is. Többen huzamosabb ideig fennálló székrekedésről számoltak be.

Ezért fontos az időben ellátott belső aranyér!

Első stádium

Az első stádiumban mérsékelten megnagyobbodott, többnyire tünetmentes aranyeres csomó jelenik meg a végbélnyílás közelében. A tünetek enyhék, időnként, elsősorban székeléskor jelentkező idegentest érzés, ritkábban viszketés vagy fájdalom, valamint pecsételő piros vérzés jellemzi.

Második stádium

A következő fokozatban intenzívebb a végbéltáji fájdalom, a meglévő csomó miatt, gyakrabban jelentkezik vérzés székeléskor.

Harmadik stádium

A harmadik stádiumra a spontán már vissza nem húzódó aranyeres csomó jellemző, szinte minden alkalommal észlelhető élénkpiros vérzés, amely fájdalommal jár. Gyakran alakul ki szövődmény nyálkahártya gyulladás formájában.

Negyedik stádium

A negyedik stádiumban a végbélből kifordult csomók már nem visszahelyezhetőek, kialakul változó mértékű fájdalom és jelen van a mindennapos vérzés. Gyakori szövődmény a gyulladás vagy akár az aranyeres krízis, amely lázzal is járhat – ez már sürgős sebészi ellátást igényel!

Amennyiben a fenti tüneteket tapasztalja – ha nem is mindet, de többségét –, feltehetően aranyér áll a háttérben. Ne késlekedjen, keressen fel egy aranyér specialistát, proktológust, és ne várja meg a szövődmények kialakulását.

Kellemetlen, szúró, ülést megnehezítő kórkép az aranyérbetegség, mely a leggyakoribb vénás rendszert érintő kórképek közé tartozik. A közel társadalmunk felét érintő kórkép kellemetlen tünetei miatt sokan nem fordulnak vele orvoshoz, pedig az aranyérbetegség szövődményei, mindennapi életet megnehezítő tünetei elkerülhetőek lennének. Forrás:https://www.tromboziskozpont.hu/aranyer

A fiatalokat sem kíméli!

Terhesség idején vagy szülés után jelentkező székelési problémáknál, valamint jelentős testsúly esetén, valamint ülő életmódnál, illetve a megszokottnál keményebb székletürítésnél vagy éppen székrekedésnél is gondoljon arra, hogy aranyeresség alakulhatott ki önnél a fenti tüneteket tapasztalva. Meglepő, de már 30 éves kor környékén is megjelenhet egyeseknél az aranyér, ha olyan életmódot vagy munkát folytat, így a fiatalok esetében is fontos az odafigyelés, még a szövődmények megjelenése előtt – hangsúlyozza a Trombózisközpont aranyér specialistája.

Daganat is húzódhat a háttérben!

Ne ijedjen meg, ha a szakorvosnál szóba kerül a vastagbél vagy a végbél rosszindulatú daganata, a jellemző tünetek ugyanis számos betegségre utalhatnak, ezért nagyon fontos ezek kizárása fizikális vizsgálattal, szükség esetén labor és képalkotó diagnosztikával. Amennyiben kiderül valamilyen súlyosabb kórkép, a kiváltó okot kell kezelni a tüneti terápia és életmódváltás mellett!
Tegye félre negatív érzéseit, az orvostól való félelmeit, gondoljon arra, hogy az időben felfedezett probléma nem csupán a jelenlegi panaszait szünteti meg, hanem kizár súlyosabb betegséget, akár daganatos kórképet is!

(Forrás: Trombózisközpont

www.tromboziskozpont.hu)