Cserebökényben tizenhárom pár kuvik költött szalakótaodúban

kuvik
Odúból kirepült kuvikfióka Fotó: Őze Péter
Vágólapra másolva!
A Körös-Maros Nemzeti Park Cserebökény részterületén a szalakótáknak kihelyezett, úgynevezett D-odúkban rendszeresen költenek kuvikok is. Idén 13 kuvikpár választotta ezt a lehetőséget.
Vágólapra másolva!

A kuvik az egyik leggyakoribb bagolyfaj a térségben. Jellemzően tanyákon, állattartó telepeken, istállók, juhhodályok padlásain, vagy alkalmas üregekben, odúkban költ, évente egyszer. Sikertelen költés esetén pótköltések is előfordulnak. Fészket nem épít, 3-5 tojását közvetlenül az aljzatra rakja. A hím nem ül a tojásokon, táplálékot hord a kotló tojónak, majd a fiókáknak is. Később, a nagyobb fiókák etetésében a tojó is részt vesz.

A kuvikfiókák négyhetes korukban repülnek ki, de a szülők ezt követően is gondozzák őket. Táplálékuk elsősorban kisemlősökből és gerinctelenekből áll, de néha madarakat, kétéltűeket, hüllőket, halakat is zsákmányolnak.

Kuvikok a költőládában Fotó: Őze Péter Forrás: https://www.kmnp.hu/hu/hirek/cserebokenyben-tizenharom-par-kuvik-koltott-szalakotaoduban-331

Az utóbbi évtizedekben folyamatosan fogynak a kuvik (Athene noctua) hagyományos költőhelyei, azaz a tanyás ingatlanok és a régi állattartó telepek. Az újonnan épült ingatlanok sok esetben teljesen zártak, tehát nem tudnak bennük fészket rakni a kuvikok. A Körös-Maros Nemzeti Park dolgozói megfigyelték, hogy a lakott épületek közelében kihelyezett szalakótaodúkban szinte mindig költ egy pár kuvik is.

Cserebökény térségében az idén 13 pár kuvik költött sikeresen a szalakóták számára kihelyezett mesterséges költőládákban. Egy-egy alkalmas D-odúba évente visszatérnek és költenek.

Odúból kirepült kuvikfióka Fotó: Őze Péter Forrás: https://www.kmnp.hu/hu/hirek/cserebokenyben-tizenharom-par-kuvik-koltott-szalakotaoduban-331

Gyakori bagolyfajunk, főleg az alföldi tanyasi és mezőgazdasági területeken.

Speciális mesterséges odúk kihelyezésével segíthetjük állományának növekedését.

Részben nappal is aktív, ezért gyakrabban látni, mint a többi bagolyfajt. Röpte hullámzó, harkályszerű. Ha megzavarják, izgalmában le-fel billegeti magát.

Leggyakrabban az alföldi tanyás térségekben kerülhet szem elé, ahol padlásokon, állattartó épületek tetőterében költ. A zárt erdőket elkerüli.

(Forrás: Körös-Maros Nemzeti Park: www.kmnp.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi egyesület: www.mme.hu)