Eddig ismeretlen, pengés farkú, kutya méretű dinoszauruszfaj fosszíliáit fedezték fel Chilében - jelentették be szerdán őslénytankutatók.
Növényevő volt, de kemény ellenfél lehetett
Egyes dinoszauruszoknak tüskés, másoknak bunkóban végződő farkuk volt, amelyet fegyverként használhattak. A Nature című tudományos folyóiratban bemutatott faj egyedének azonban minden korábban ismert állatfajjal ellentétben hét pár penge helyezkedett el a farka két oldalán az ősi azték harcosok fegyveréhez hasonló módon - közölte Alex Vargas, a tanulmány vezető szerzője.

A növényevő állat különböző fajok jellemvonásainak kombinációját mutatta, ami korábban megtévesztette a paleontológusokat. Mivel hátsó fertálya, beleértve a farokfegyvert, hasonlított a sztegoszauruszokéhoz, a kutatók a Stegouros elengassen nevet adták neki.
Miután Vargas és kollégái megvizsgálták a koponyatöredékeket és elvégeztek öt különböző DNS-elemzést,
arra jutottak, hogy a sztegoszauruszoknak csak távoli rokona lehetett a faj.
Ehelyett az anklyoszauruszok családjának déli féltekén élő ritka rokona volt.
A kréta kor végén élhetett a különleges hüllő
Vargas az "anklyoszauruszok elveszett ágának" nevezte a fajt. A fosszília 72-75 millió éves lehet, a csontok alapján felnőtt egyedről van szó. Orrától a farka végéig mintegy két méter hosszú volt, de marmagassága csak az ember combjáig ért volna - mondta Vargas.

A farok vélhetően védekezőeszközül szolgált a nagyobb ragadozókkal szemben, de valószínűleg a kiálló, páncélszerű csontok is elrettentették a támadókat, mivel meglehetősen "rágóssá" tették az állatot - tette hozzá.
(Forrás: MTI/AP)