Az Academy of Management Journal tudományos szaklapban publikált kutatásból kiderül, hogy az imposztor-szindrómában szenvedők nagyobb valószínűséggel lesznek jó csapatjátékosok, akik erős szociális készségekkel rendelkeznek a munkahelyen.
Erre az eredményre jutott egy 3603 alkalmazottra kiterjedő elemzés, amely négy különböző tanulmányt és kísérletet vizsgált . A kutatás szerint ezeket a vonzó tulajdonságokat a főnökök is felismerik.
Azok az emberek, akiknek a munkahelyükön olyan gondolataik vannak, hogy szélhámosok, ezeknek a gondolatoknak köszönhetően jobban orientálódnak más képességek felé
– mondta Basima Tewfik , az MIT viselkedéspszichológusa a ScienceAlert online tudományos portálnak. – Ahogy egyre inkább „más-orientálttá" válnak, úgy kezdik el értékelni őket, hogy magasabb az úgynevezett interperszonális hatékonyságuk.
Egy befektetési cég alkalmazottainak egy csoportjában az imposztor-típusú gondolatokkal rendelkezőket is hatékonyabbnak értékelték a kollégákkal való interakcióban. A jelen kutatás másik része az orvosképzési programban részt vevő gyakornokok megkérdezését jelentette.
Azoknak, akik gyakrabban mondták, hogy az imposztor-szindrómához hasonló gondolataik vannak, jobb volt a kapcsolatuk a betegekkel és a páciensek is empatikusabbnak, jobb hallgatóságnak értékelték őket.
Az imposztor-szindrómát először 1978-ban azonosították Pauline Clance és Suzanne Imes pszichológusok, akik a kezdetektől fogva jelezték, hogy azok, akiknek ilyen, „intellektuális hamisság" érzésük van, magas szintű szociális készségekkel is rendelkeznek.
A kutatók most további tanulmányokat terveznek, amelyek azt vizsgálják, hogy az imposztor szindróma hogyan kapcsolódhat más munkaterületekhez, beleértve a kreativitást és a proaktivitást.