Nagy a baj a NASA szerint: bármikor becsapódhat egy aszteroida a Földbe

aszteroida, becsapódás, kisbolygó
Vágólapra másolva!
A Föld mozgásai miatt az aszteroidák egy része „mozdulatlan" objektumnak tűnhet a műszereink számára, ami megnehezíti észlelésüket – erre jutott a NASA tanulmánya, ami azt vizsgálta, miért nem vették észre időben a szakértők a Földet 2019-ben mindössze 70 ezer kilométerre megközelítő 2019 OK katalógusjelű kisbolygót.
Vágólapra másolva!

A 100 méter széles aszteroidát mindössze 24 órával a megérkezése előtt detektálták a csillagászok. Ennek pedig a kutatók szerint az volt az oka, hogy a Föld Nap körüli keringése és saját tengely körüli forgása miatt az objektum szinte teljesen mozdulatlannak tűnt a földsúroló kisbolygókat kereső Pan-STARRS1 program számára.

Az eredmények alapján a szakértők úgy gondolják, a Föld keleti irányú forgása miatt a kelet felől, az úgynevezett „veszélyes zónából" érkező aszteroidák nagyjából fele túl lassúnak tűnhet ahhoz, hogy időben észleljük őket. Emiatt az automata szoftverek által üzemeltetett távcsöveink frissítésére lenne szükség.

– nyilatkozta a Daily Mail weboldalának a kutatást jegyző tudós, Richard Wainscoat, a University of Hawaii kutatója.

Forrás: Victor Habbick Visions/AFP

A földközeli objektum (Near Earth Object, NEO) olyan aszteroida, üstökös vagy meteoroid, amely 1,3 Csillagászati Egység, azaz 194,5 millió kilométer (1 CSE; Föld-Nap középtávolság, megközelítőleg 149,5 millió kilométer) távolságon belül metszi a földpályát, ezért elvileg fennáll az ütközés veszélye.

Forrás: Leemage via AFP

1994-ben az Egyesült Államok kongresszusa arra utasította a NASA-t, hogy keresse meg az 1 kilométernél nagyobb átmérővel rendelkező aszteroidák 90 százalékát. A projekt 2011-ben végződött, ezért az űrügynökségnek újabb feladatot adtak: 2020 végéig találja meg az összes földközeli objektum 90 százalékát. Ez a célkitűzés egyelőre nem teljesült, 2022-re a kutatók a NEO-k csupán 40 százalékát azonosították.

A kisbolygók jelentette fenyegetés a Ne nézz fel! című film sikere miatt került ismét reflektorfénybe. Richard Wainscoat szerint azonban nincs különösebb okunk a félelemre.

– vallja a tudós.

Forrás: Science Photo Library via AFP

A NASA pedig valóban nem tétlenkedik: tavaly novemberben indult el a DART (Double Asteroid Redirection Test) névre keresztelt küldetés, amely során egy űreszközt fognak ütköztetni egy aszteroidával, amitől annak pályája módosul. A szonda várhatóan 2022 szeptemberében éri el célpontját, a Didymos–Dimorphos-kisbolygópárost.