Az amerikai űrügynökség bemutatta azt az újonnan fejlesztett, repülő csészealj alakú hőpajzsot, amelynek segítségével biztonságosabbá tenné a marsi landolásokat.
A LOFTID névre keresztelt hőpajzsot egy Atlas V típusú hordozórakéta vitte az űrbe november 10-én. Miután a rakéta alacsony Föld körüli pályára állt, ledobta a „rakományát".
A cél az volt, hogy megnézzék, a LOFTID épségben vissza tud-e érkezni a Földre. A hőpajzs végül Hawaiitól körülbelül 800 km-re, a Csendes-óceánban landolt, sértetlenül.
Go #LOFTID! See our inflatable heat shield @NASA_Technology test separate from its @ulalaunch Centaur upper stage rocket. Watch live through splashdown: https://t.co/BgScjbdJW6
— NASA (@NASA) November 10, 2022
How LOFTID might help land future astronauts on Mars: https://t.co/eDRGA9TbKfpic.twitter.com/1y9Tf34KtJ
A NASA-nak ezzel sikerült demonstrálnia, hogy a felfújódó hőpajzs sikeresen a Marsra tudja juttatni az ügynökség eszközeit, és megágyazhat a tervezett emberes Mars-misszióknak is.
A NASA szerint a teszt során nem voltak komolyabb fennakadások, a hőpajzs 125 kilométeres magasságban teljesen felfújódott, és probléma nélkül földet ért. Nyolc kilométerre landolt attól a hajótól, amelyet a begyűjtésére küldtek ki.
Moments years in the making for the team at @NASA_Langley: See the #LOFTID@NASA_Technology demonstration splash down in the Pacific Ocean near Hawaii. The data from this inflatable heat shield test will help us land more massive missions, and explore farther. pic.twitter.com/PzARsfhC9P
— NASA (@NASA) November 10, 2022
Miért fontos, hogy felfújódott?
Ha egy idegen égitestre – például a Marsra – szeretnénk eljutni, kulcsfontosságú, hogy a landolásnál csökkentsük az érkező űreszköz sebességét. Erre szolgál többek között az ejtőernyő, a fékezőrakéta, és a hőpajzs is. Utóbbiak már eddig is több marsjárót biztonságosan eljuttattak a vörös bolygóra, ám van egy nagy hátrányuk; mivel szerkezetük merev, csak kisebb méretű hasznos teher célba juttatására képesek. Ezen segíthetnek a felfújható hőpajzsok, amikkel akár nagyobb járműveket is el tudunk juttatni a Marsra.

A LOFTID kifejlesztése 93 millió dollárba került.