A NASA űreszköze 2020-ban hajtott végre történelmi leszállást a Bennu kisbolygó felszínén, majd azonnal megkezdte a mintagyűjtést. A talajmintákat a szonda egy TAGSAM nevet viselő kapszulában helyezte el, majd azt visszaküldte a Földre.
A tartály szeptember végén érkezett vissza bolygónkra. A küldetés első látásra teljes siker, a kapszula külső részén 70,3 grammnyi por található, a tartály belsejében pedig ennél is több, legalább 250 grammnyi kisbolygótörmelék rejtőzik.
A probléma, hogy az űrügynökség szakemberei egyelőre képtelenek felnyitni a kapszulát.
A TAGSAM felnyitása alapból egy bonyolult folyamat. Csak olyan környezetben lehet kicsomagolni, amely teljesen mentes a földi szennyeződésektől. A munkafolyamat egy speciális, erre a célra kialakított tiszta dobozban zajlik, aktív nitrogénáramlás mellett, kesztyűkkel.
Jó hír, hogy a kapszula felületén megtapadt port sikerült begyűjteni, a tartály belsejében tárolt anyagokkal azonban már nem voltak ilyen szerencsések a szakemberek.
A TAGSAM-ot 35 rögzítőelemmel látták el, ezek közül kettő azonban beragadt, és jelen körülmények között képtelenek felnyitni úgy őket, hogy a minták ne szennyeződjenek.
A csapat azon dolgozik, hogy új megközelítéseket dolgozzon ki és alkalmazzon a fej belsejében lévő anyag kinyerésére, miközben a minta továbbra is biztonságos és érintetlen marad"
– magyarázta Erin Morton, a NASA munkatársa.
A kutatók reménykednek, hogy a tartályt néhány hét múlva sikerült felnyitni, addig pedig a már kinyert 70 grammnyi törmeléket vizsgálják a szakértők.
Az OSIRIS-Rex küldetés több mint egymilliárd dollárba került.