Elképesztő dolog derült ki egy Indonéziában talált furcsa dombról

A nyugat-jávai Cianjur körzetben található Gunung Padang látszólag egy megalitikus épületkomplexum, amely egy impozáns domb tetején helyezkedik el. 2018-ban merült fel először, hogy tulajdonképpen az egész domb mesterséges eredetű, és a felszínén lévő kőépületek csupán a „jéghegy csúcsát" jelentik.
A megdöbbentő állítást egy több tudományterület művelőjéből álló kutatócsoport tette, akik 2011 és 2014 között három éven át vizsgálták a Gunung Padangot. Bár kezdetben sok független szakértőt nem sikerült meggyőzniük, a kutatók most részletes beszámolót tettek közzé vizsgálataikról, és konkrét bizonyítékokkal támasztják alá, hogy Gunung Padang az eddig ismert legősibb piramis.
Az építményből származó szerves talaj radiokarbonos kormeghatározása több építési szakaszt tárt fel, amelyek több ezer évre nyúlnak vissza, a kezdeti szakasz valamikor a paleolitikum idejére datálható. A tanulmány határozottan arra az eredményre jutott, hogy a Gunung Padang nem egy természetes domb, hanem egy piramisszerű építmény"
- írták a szerzők.
A kutatók különböző technikák - többek között elektromos ellenállás-tomográfia (ERT), talajradar (GPR) és szeizmikus tomográfia (ST) - segítségével képet tudtak alkotni a domb belső szerkezetéről, valamint az építés kronológiájáról. A hét különböző ponton végzett magfúrásokból kiderült, hogy a piramist négy különböző szakaszban, több ezer éven keresztül építették.
A 20-30 méter magas építmény a szerzők által 4. egységnek nevezett egység létrehozásával kezdődött. A domb mélyén eltemetve ez a kezdeti szakasz "valószínűleg természetes lávahegyként keletkezett", amelyet valamikor 25 000 és 14 000 évvel ezelőtt "aprólékosan faragtak" a jelenlegi formájába.
A kutatócsoport rejtett üregekre vagy kamrákra utaló bizonyítékokat is talált a helyszínen, bár ezeket a jövőbeni terepbejárások során részletesebben fel kell tárni. Még zavarba ejtőbb az a tény, hogy úgy tűnik, a lelőhelyet többször szándékosan temették el, valószínűleg azért, hogy fennmaradása érdekében elrejtsék valódi kilétét.
A kutatók szerint a Gunung Padang építőinek figyelemre méltó kőműves képességei voltak, ami arra utal, hogy a kifinomult építési technikák már jóval a mezőgazdaság 11 000 évvel ezelőtti megjelenése előtt kialakultak.
A fejlett építési gyakorlatok tehát már akkor is jelen voltak, amikor a mezőgazdaságot talán még nem is találták fel.
A teljes tanulmány az Archaeological Prospection című szakfolyóiratban olvasható.