Folyamatossá vált a vízveszteség a Föld nagy tavaiban

tó
Egy elsüllyedt hajót felfed a csökkenő vízszint a Lanier-tavon, amint Nick Baggett az Egyesül Államok Hadserege Mérnök Testületének Természeti Erőforrások igazgatója nézi. a Georgia állambeli Flowery Branchban 2016. október 26-án.
Vágólapra másolva!
Egy friss tanulmány szerint a világ nagy tavainak és víztározóinak több mint fele zsugorodott az 1990-es évek eleje óta elsősorban az éghajlati válság és az emberi fogyasztás miatt - írta a The Guardian című brit napilap online kiadása pénteken.
Vágólapra másolva!

Az egyre gyakoribb nagy szárazságok miatt folyamatossá vált a vízveszteség

Egy nemzetközi kutatócsoport arról számolt be, hogy a világ néhány legfontosabb édesvízforrása - az Európa és Ázsia közötti Kaszpi-tengertől a dél-amerikai Titicaca-tóig - csaknem három évtizeden keresztül évente mintegy 22 gigatonnányi vizet veszített,

ami megegyezik az Egyesült Államok teljes 2015. évi vízfelhasználásával.

Fangfang Yao, a Virginiai Egyetem felszíni vizekkel foglalkozó szakértője és a Science című folyóiratban csütörtökön közzétett tanulmány vezető szerzője szerint a természetes tavak csökkenésének 56 százalékát az emberi fogyasztás és a globális felmelegedés okozta, a tudósok szerint az utóbbi nagyobb arányban.

Folyamatossá vált a tavak vízszintcsökkenése Forrás: https://phys.org/news/2023-04-earth-droughts-soil-dry.html

Az éghajlatkutatók általában úgy vélik, hogy az éghajlatváltozás következtében a világ száraz területei még szárazabbak lesznek, a nedves területek pedig nedvesebbek, de a tanulmány még a nedves régiókban is jelentős vízveszteséget állapított meg."Ezt nem szabad figyelmen kívül hagyni" - mondta Yao.

A Bajkál, a világ legmélyebb tvának partvidéke Forrás: ANDREY BIZYUKIN/Abizyukin

A kutatók csaknem kétezer nagy tavat vizsgáltak műholdas mérések, valamint éghajlati és hidrológiai modellek segítségével. Kiderült, hogy az emberi használat, az esőzések és a lefolyás változásai, az üledékképződés és a hőmérséklet emelkedése világszerte a tavak vízszintjének csökkenését eredményezte.

Közel kétmilliárd embert érint a tavak zsugorodása

A zsugorodás a vizsgált vizek 53 százalékát érintette 1992 és 2020 között.Ez világszerte közel két milliárd ember életére van közvetlen hatással,

és az elmúlt években számos régióban vízhiánnyal kellett szembenézni.

A tudósok régóta hangoztatják, hogy a globális felmelegedés mértéke nem haladhatja meg az 1,5 Celsius-fokot, ha el akarjuk kerülni az éghajlatváltozás legkatasztrofálisabb következményeit.

Az Urmia-tó 248 négyzetkilométerrel zsugorodott egyetlen év leforgása alatt Forrás: earthobservatory.nasa.gov

A világ jelenleg körülbelül 1,1 fokkal melegedett az ipari forradalom előttih globális átlaghőmérséklethez képest. A tanulmány szerint a fenntarthatatlan emberi használat okozza a közép-ázsiai Aral-tó és a közel-keleti Holt-tenger vesztét, míg az afganisztáni, egyiptomi és mongóliai tavakat a hőmérséklet emelkedése szárítja ki.

Így zsugorodott össze az Aral-tó 2000-2004 között (NASA műholdképek) Forrás: NASA/Goddard Space Flight Center

A tavak negyedében emelkedett a vízszint, gyakran gátépítések következtében, ahogy az a Tibeti-fennsík belső területein történt - derült ki a kutatásból.

(Forrás: MTI)