Száz éves a 20. századi diplomáciatörténet egyik legjelentősebb alakja, Kissinger

Nixon
Nixon elnök Henry Kissinger társaságában, az Ovális irodában
Vágólapra másolva!
Századik születésnapját ünnepelte szombaton Henry Kissinger diplomata, volt amerikai külügyminiszter és nemzetbiztonsági tanácsadó, aki meghatározója volt Egyesült Államok külpolitikájának az 1960-as és 1970-es években.
Vágólapra másolva!

Több elnököt is kiszolgált, és komoly érdemeket szerzett az enyhülési politika megteremtésében

A németországi születésű diplomata 1973-ban Nobel-békedíjat kapott a vietnami háborút lezáró párizsi békemegállapodás kitárgyalásában betöltött szerepéért. Henry Kissinger 1969 és 1975 között nemzetbiztonsági tanácsadóként szolgált a Fehér Házban Richard Nixon és utóda, Henry Ford idején, valamint 1973 és 1977 között külügyminiszterként irányította az amerikai diplomáciát.

Nixon elnök Henry Kissinger társaságában, az Ovális irodában Forrás: Public Domain/Oliver Atkins

Külpolitikai megközelítése a reálpolitika volt,

és ennek részeként a hidegháborús feszültségek enyhítése. Az 1970-es évek elején meghatározó szerepet játszott az Egyesült Államok és Kína közötti kapcsolatok normalizálásában.

Kissinger (középen) Johnson elnök társaságában 1968-ban Forrás: Academy of Achievement

Külpolitikai stratégiájának fontos eleme volt a fegyverzetkorlátozási tárgyalások elindítása a Szovjetunióval, aminek eredményeként 1972-ben megszületett a ballisztikus rakétaelhárító rendszerek telepítéséből szóló egyezmény (Anti-Ballistic Missile Treaty), ami 2002-ig volt hatályban.

Az érdekeken alapuló reálpolitikát képviselte az ideológiai indíttatású, ún. értékpolitikával szemben

Henry Kissinger nem hivatalos pozícióban később is több amerikai elnöknek adott külpolitikai tanácsokat, mind demokrata, mind republikánus elnököknek, köztük George W. Bush-nak és Donald Trumpnak.

Külpolitikai stratégiájának kritikusai szerint a reálpolitika és az Egyesült Államok elsődleges érdekeinek érvényesítése érdekében hozzájárult autokratikus rezsimek kiépüléséhez, valamint szemet hunyt az emberi jogok megsértése felett diktatórikus berendezkedésű országokban.

Henry Kissinger a klasszikus reálpolitikát képviselte, szemben a napjaink nyugati, ideológiai alapú úgynevezett értékpolitikájával szemben Forrás: AFP/Gene Forte

Henry Kissinger a századik születésnapja alkalmából a jövő héten New Yorkba és Londonba, valamint németországi szülővárosában, Fürthbe is ellátogat - közölte fia, David Kissinger a Washington Post című napilapban édesapjáról megjelent írásában.

(Forrás: MTI)