Szenzáció: először filmezték le az óceán mélyének titokzatos óriását

A gigászkalmár (Mesonychoteuthis hamiltoni) a tenger mélyének egyik legrejtélyesebb élőlénye; korábban sem kép-, sem videófelvétel nem örökített meg élő példányt, csupán elpusztult egyedeket találtak a partra vetve, vagy fogtak ki a vízből - írja az IFL Science tudományos portál. Emiatt nem ismerjük az életmódját, a viselkedését, sőt, arról is kevés információnk van, mivel táplálkozik.
Emiatt egy nemzetközi kutatócsoport azzal az ambiciózus tervvel állt elő, hogy 2025-re, a faj felfedezésének 100. évfordulójára megfigyelik és tanulmányozzák a gigászkalmárt a természetes élőhelyén. A tudósok 2022 decembere és 2023 márciusa között négy alkalommal vizsgálták az Antarktisz környéki vizeket. Ehhez az az Ocean Endeavor nevű, mélytengeri kamerarendszerrel felszerelt kutatójárművet használták, amely 400 méter mélyen is képes használható felvételeket készíteni.
Habár felnőtt példányt egyelőre nem sikerült lencsevégre kapni, egy fiatalabb példányt úgy tűnik, lefilmeztek. A felvételen szereplő egyed nem nagy, csupán 10-12 centiméter hosszú. A videót egyelőre elemzik, így nem lehet biztosra mondani, hogy gigászkalmárt találtak a szakemberek; előfordulhat, hogy egy ismeretlen tintahal-fajt filmeztek le, vagy a Galiteuthis glacialis faj egyik képviselőjét örökítették meg. A felvételen nagy mennyiségű tengeri hó is látható, amely az óceán mélyére hulló szerves törmelék.
A tintahal mellett a kutatók más mélytengeri élőlényekről is készítettek felvételeket; a képeken felbukkannak még tengeri csillagok, szivacsok és korallok.
A kifejlett gigászkalmár a becslések szerint 14 méter hosszú, súlya pedig meghaladhatja az 500 kilogrammot. A világ legnagyobb gerinctelen élőlénye, az Antarktisz környékén található Déli-óceán mélyebb régióiban él.