Az atléta népes, de annál szegényebb családba született. Az egyetlen kitörési lehetőséget a sport jelentette számára. Rendkívüli tehetségét hamar felismerték, és felvették az állami egyetemre Ohióban. A tanulás mellett azonban rendszeresen dolgoznia is kellett, hogy fenn tudja tartani magát. Mindezek dacára az atlétikai karrierje szépen ívelt felfelé: 1935-ben három világrekordot is felállított.
Egy kézfogás legendája
Az Egyesült Államokban elért fantasztikus eredmények után nem volt kérdés, hogy Owensnek helye van az olimpiai csapatban. Az 1936-ban Berlinben megtartott ötkarikás játékokon is folytatta sikersorozatát. Augusztus harmadikán ő bizonyult a legjobbnak a 100 méteres gyorsfutásban. Népszerű teória, hogy Hitler nem fogott kezet vele a bőrszíne miatt, ez azonban nem felel meg a valóságnak. A diktátor játékok első napján még üdvözölte a nyerteseket, akik többségében akkor németek voltak.
Az események felénél viszont távozott a stadionból, így csak a sportolók egy része kapta meg a kitüntetett figyelmet. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság kifejezte rosszallását az ügyben: úgy vélték, vagy mindenkit köszöntsön vagy senkit se. Hitler az utóbbi megoldás mellett döntött, ezért ezt követően egy első helyezettel sem találkozott.
Owens a Führer kézfogása nélkül, de négy aranyéremmel távozott Berlinből.
A 200 méteres sprint mellett megnyerte a távolugrást és tagja volt a győztes 100 méteres férfi váltófutásnak is. Ezekkel a kiváló eredményekkel ő volt az első az Egyesült Államok történetében, aki négy aranyérmet vihetett haza ugyanarról az olimpiáról.
Megalázó hazatérés
Owens nem vette a szívére, amiért Németország első embere nem nyújtotta jobbját neki. Az viszont már sokkal inkább zavarta, hogy saját hazájának elnöke sem gratulált neki. Korábban bevett szokás volt, hogy a győztes olimpikonokat meginvitálják a Fehér Házba, Franklin D. Roosevelt azonban nem tett ennek eleget.
Egyes elméletek szerint a politikus nem szívesen kockáztatta a déli szavazóbázisát azzal, hogy egy afroamerikai sportolót lát vendégül.
Owens később sérelmezte, hogy míg Németországban egy szálláson lakhatott a fehér sportolókkal, ezt az Egyesült Államokban nem engedték meg neki,
és Roosevelttől még egy táviratot sem kapott. Az amerikai mentalitást mi sem jellemzi jobban, mint az a szürreális jelenet, ami New York egyik neves szállodájában történt Owensszel. A tiszteletére fogadást rendeztek, azonban származása miatt nem léphetett be a főbejáraton, ezért a teherlifttel kellett megközelítenie a rendezvénytermet.
Bár rendkívül népszerű volt hazájában és külföldön is, ezt mégsem tudta pénzre váltani. Ebben az időben a fekete olimpikonok nem voltak ideális reklámarcok a hirdetők számára. A férfinak tehetségéhez méltatlan munkákat kellett elvállalnia, hogy eltarthassa családját. Dolgozott benzinkúton és egy játszótér felügyelőjeként, de néha olyan felkérést is kapott, hogy fusson versenyt lovak vagy motorok ellen.
A későbbiek során beindult a karrierje, és sportbankettek, ifjúsági csoportok és szakmai szervezetek gyűlésein szónokolt. Közreműködött az Egyesült Államok Olimpiai Bizottsága és néhány cég PR-képviselőjeként is. Élete során számos díjat vehetett át. Gerald Ford 1976-ban a Szabadság Éremmel tüntette ki, az élő legenda díjjal pedig három évvel később jutalmazták meg.
További történelmi témájú cikkeket a Múlt-kor történelmi magazin weboldalán olvashatnak.