Mi az a metanol? Hogyan kerülhet az italokba és okozhat károsodást?

A metanolmérgezés súlyos betegséget és halált okoz.
Vágólapra másolva!
Két ausztrál tinédzser, Holly Bowles és Bianca Jones meghalt, miután gyaníthatóan metanolmérgezést szenvedtek Laoszban való utazásuk során. A két tinédzseren kívül még négy turista, egy brit, egy amerikai és két dán halt meg miután betegek lettek, mert tudatlanul olyan alkoholos italt fogyasztottak, amik metanolt tartalmaztak. Mi az a metanol és hogy betegíti meg az embereket?
Vágólapra másolva!

A metanol egy alkohol, mint a szokásos alkohol, amit az alkoholos italokban elfogyasztunk. Mint az etanol, a metanol is színtelen, gyúlékony folyadék. A szaga is hasonlít az etanol szagához. Kémiai szerkezetük azonban eltér. A metanolt egy szénatom alkotja, az etanolt kettő. Ez az egy szénatom változtat meg mindent. Ez azt jelenti, hogy a metanolt másképpen dolgozza fel a szervezetünk és sokkal mérgezőbb, mint az etanol. A metanolt különböző ipai és háztartási termékekben alkalmazzák, mint például a szélvédő tisztító folyadékok, a fagyálló és az üzemanyag. Emberi fogyasztása nem veszélytelen.

A metanolnak (balra) és az etanolnak (jobbra) más a kémiai szerkezete.
A metanolnak (balra) és az etanolnak (jobbra) más a kémiai szerkezete.
Fotó: The Conversation

 

Mi teszi a metanolt mérgezővé?

Az a különbség, hogy a szervezetünkben hogyan metabolizálódik, azaz hogyan bomlik le a metanol. Az etanol az acetaldehid nevű kémiai vegyületté bomlik le. Az acetaldehid mérgező, de gyorsan acetáttá, azaz ecetsavvá alakul (ecetsav van az ecetben) alakul. A savtermelés rosszul hangozhat, de az acetát valójában energiát termel és fontos molekulákat hoz létre a szervezetben. Ellenben a metanol formaldehiddé bomlik (egy olyan vegyszer, amit például az ipari ragasztókban és a holttestek balzsamozásánál alkalmaznak) és aztán hangyasavvá (egy olyan vegyszer, ami bizonyos hangyák harapásában van, amitől a harapásuk annyira fáj). Az acetáttól eltérően, amit a szervezet felhasznál, a hangyasav mérgezi a mitokondriumot, a sejtek energiaforrását. Ennek eredménye, hogy

 

 a metanolnak kitett személy súlyos metabolikus acidózist kap, ami akkor történik, amikor túl sok sav gyűlik fel a szervezetben.

 

A metanolmérgezés hányingert, hányást és hasi fájdalmat okoz. Az acidózis aztán a központi idegrendszer hanyatlását okozza, ami eszméletlenséghez és kómához, valamint retina károsodáshoz, ami pedig látásvesztéshez vezet. Ez azért van, mert a retinák tele vannak mitokondriummal és érzékenyek a károsodásukra.

Kis mennyiségű metanol fogyasztása esetén a halál nem elkerülhetetlen és a gyors kezelés nagymértékben csökkenti a károsodást. A maradandó látásvesztés azonban még a nem halálos dózis esetén is bekövetkezik, ha nem történik gyors kezelés.

A metanolmérgezés súlyos betegséget és halált okoz.
Fotó: The Conversation

 

Miből áll a kezelés?

A kezelés főleg támogató ellátás, mint például az intubáció és a mechanikai lélegeztetés, hogy segítsék a pácienst lélegezni. De lehet gyógyszeres kezelés is, mint például a fomepizole (ami elfojtja a mérgező hangyasav létrejöttét) és dialízis, hogy eltávolítsák a metanolt és az anyagcseretermékeit a szervezetből.

 

Hogy kerül metanol az alkoholos italokba?

A metanol bármely alkoholos italban felbukkanhat, de leginkább a magas alkoholtartalmú italokban valószínű, mint például a szeszek és a hagyományosan készített italokban, mint például a gyümölcsborok. 

 

A metanol számos módon belekerülhet az alkoholos italokba. Van, hogy szándékosan és illegálisan teszik bele, az olcsóbb módon való ital készítés közben, vagy a után, hogy növeljék az ital alkoholtartalmát. 

 

A hagyományos módszerrel való főzés során véletlenül is létrejön metanol, és etanol is, és a fermentációs folyamatban felhasznált mikrobáltól és növényi anyagoktól fajtájától függően mérgező szintű metanol jön létre.

Azt még nem tudják, hogy az ausztrál tinédzserek hogyan mérgeződtek meg. 

 

De utazás során mindig legyünk óvatosak (különösen, az olyan területeken, ahol hagyományosan készítik az italokat, mint például Délkelet-Ázsia, az indiai szubkontinens és Afrika részei).

 

Az ausztrál kormány egyik weboldala, a Smartraveller website azt tanácsolja a metanolmérgezés elkerülésére, hogy legyünk óvatosak a koktélokkal és az olyan italokkal, amik szesszel készülnek, csak jó hírű engedélyezett üzlethelyiségekben igyunk és kerüljük az otthon készített alkoholos italokat. A csak tömegesen gyártott kereskedelmi italok fogyasztása biztonságosabb, bár érthető módon az emberek gyakran ki akarják próbálni a lokálisan készült italokat kalandjuk részeként.

(Forrás: The Conversation: https://theconversation.com/)



 



 


 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!