Egy hasonló méretű aszteroida Föld közelében történő elhaladása ritka jelenségnek számít. A NASA Asteroid Watch Dashboard nevű online platformjának pontos adatai szerint a 447755 (2007 JX2) december 3-án 5 530 000 kilométer távolságra lesz tőlünk, ami több mint 14-szerese a Föld és a Hold közötti távolságnak - írja a Mirror. Ez a 400 méter átmérőjű földközeli objektum (NEO) 44 001 km/h sebességgel halad, és méretei miatt a "potenciálisan veszélyes" kategóriába sorolják, annak ellenére, hogy nem jelent közvetlen fenyegetést ránk nézve. Folyamatos aszteroidafigyeléssel az aggasztó objektumok jelentős része kiszúrható, kérdés, időben fedezzük-e fel őket.
A földközeli objektumok (NEO-k) – legyen szó aszteroidákról vagy üstökösökről – potenciális veszélyt jelenthetnek, ha pályájuk megközelíti a bolygónkat. Az ilyen objektumok pontos megfigyelése kulcsfontosságú, hiszen a cseljabinszki meteoritbecsapódás óta tudjuk, hogy egy hasonló katasztrófa bármikor bekövetkezhet. A NASA bolygóvédelmi stratégiái nélkülözhetetlenek a kockázatok csökkentéséhez.
A NASA aktívan figyeli a Föld közelében haladó égitesteket a földközeli objektumokkal kapcsolatos programja keretében. Az Asteroid Watch Dashboard adatai mellett olyan eszközöket használnak, mint a NEOWISE teleszkóp, hogy pontos információkat gyűjtsenek az objektumok méretéről és pályájáról. A 2022-es DART-küldetés pedig bizonyította, hogy a bolygóvédelem fejlesztése valós megoldást kínálhat a potenciálisan veszélyes égitestek eltérítésére.
A jövőbeni bolygóvédelmi fejlesztések középpontjában a földközeli objektumok (NEO-k) pontosabb azonosítása és pályakövetése áll. A NASA és más űrügynökségek, mint az ESA, új teleszkópokat és radartechnológiákat fejlesztenek; ilyen például a NEO Surveyor, amely az infravörös tartományban végzi az aszteroidák nyomon követését.
Az aszteroidafigyelésen túl a bolygóvédelem aktív eszközeinek továbbfejlesztése is napirenden van, például az aszteroidák eltérítésére szolgáló kinetikus ütközők, valamint lézeres vagy gravitációs traktorok alkalmazása. Emellett folyamatosan bővítik az együttműködést nemzetközi szinten, hogy egy globális vészhelyzeti terv kidolgozásával hatékonyabban kezeljék az aszteroidák jelentette potenciális kockázatokat.