Az 1860-ban meghirdetett tervpályázaton Friedrich August Stüler (1800–1865) német építész neoreneszánsz épületterve nyert, a kivitelezéssel és a részletek kidolgozásával pedig Szkalnitzky Antalt (1838–1878) és Ybl Miklóst (1814–1891) bízták meg. A helyszínt gróf Széchenyi István (1791–1860) kezdeményezésre a Lánchíd pesti hídfőjének közelében jelölték ki. Ezen előkészületeket követően tehát 1862-ben el is indulhatott az építkezés, majd 1865 végére a tudomány elfoglalhatta impozáns székhelyét. Addig, az Akadémia 1830-as felállításától fogva, a testület életének Trattner-Károlyi-ház (ma Petőfi Sándor utca 3.) bérelt helyiségei adtak otthont.
Az Akadémiának nem egyszerűen „háza”, hanem palotája lett. A megnyitóról az újságok kiemelt helyen tudósítottak. „A diszterem, mely a főváros legdiszesebb és egyik legnagyobb terme, igen szük volt azon nagyszámu közönségnek, mely e nemzeti ünneppé vált gyülésben részt kivánt venni. A rendkivüli világos terem egész térszinét diszes nemzeti ruhába öltözött férfiak foglalták el, – a nagy karzatot a hölgyek.”
Először báró Eötvös József (1813–1871) köszöntötte az egybegyűlteket, utána báró Vay Miklós (1802–1894) olvasta fel a betegség miatt távollévő elnök gróf Dessewffy Emil (1814–1866) beszédét. Az elnök kifejezte örömét a felett, hogy a régóta hangoztatott eszmét, miszerint a művelődés és a tudás a jövő kulcsa, ezúttal a magyar nemzet is megvalósíthatja. „Értelmi és tudományos haladások szülik az anyagi virágzást és ruházzák fel sulylyal a nemzeteket, s igy lesz a tudomány hatalommá, és viszont az anyagi kifejlődés az értelminek ébresztőjévé.” Ezt követően a titkár Arany János (1817–1882) adott számot az Akadémia előző évi működéséről, majd Eötvös József emlékezett meg Szalay László (1813–1864) történészről, s végül Toldy Ferenc (1805–1875) mutatta be a magyar irodalom hatását a nemzeti kultúrára. Zárásként a megjelent előkelőségek pohárköszöntőkkel színesített lakomát tartottak. „Szóval: a tudománynak épült házat méltó diszszel és fénynyel avatta fel a nemzet. Legyen rajta az ég áldása!”
Az ünnepség időpontját meghatározta az a körülmény, hogy ekkor érkezett a fővárosba az uralkodói pár azért, hogy Ferenc József megnyissa a magyar országgyűlést. „Az alkalom, a pillanat is fontos volt. Ugyanazon héten, melyen a nemzet politikai törvényhozása összeül, nyittatik meg a magyar tudományosság új aerája.” Az akkori képviselői tanácskozás utáni időszakban felgyorsult a kiegyezéshez vezető út.
A nagyközönség számára többnyire az illusztrált hetilapok adtak betekintést az akadémiai palotába. Legközelebb 1867-ben nyílt erre alkalom, amikor a kiegyezést tárgyaló bizottságok találkoztak. „A legfontosabb tárgyak fölött, mindkét részről tiszta hazafiui érzéssel folytatott élénk viták voltak ezek.” A tudomány falai között felbolydult a világ: „[…] a folytonos zsibongás és zaj, melynek csak akkor van szünete[l], ha egy-egy kedvencz szónok egészen le birja bilincselni a figyelmet. Azonkivül szünetlen beszélgetés zsibaja hallatszik; a jegyzőkönyvet, elnöki bejelentést, kérvényi bizottság előterjesztéseit, nemkülönben a szónokok öt hatodrészét – nem hallgatja senki. Az akadémia csöndes múzsái de el fognak csodálkozni, hogy most ismét helyreáll a régi némaság, melyhez szokva voltak s melyben oly jól találták magukat!”
Az Akadémia impozáns épülete reprezentativitásában is méltó otthona lett a magyar tudományos életnek.
Dr. Fabó Edit, a Magyarságkutató Intézet munkatársának cikke.
(Forrás: Magyarságkutató Intézet: https://mki.gov.hu/)