A kutatócsoport tizenegy különböző klímamodell segítségével összesen 366 szimulációt futtatott le az éghajlatváltozásról a 2023 és 2100 közötti időszakra levetítve. Megállapították, hogy az Északi-sarkvidék első jégmentes napjának lehetősége meglehetősen széles skáláján jelenik meg: akár már három év múlva is bekövetkezhet, de az is előfordulhat, hogy az évszázad végéig nem történik meg. A szimulációk többsége azonban azt jósolta, hogy ez a végzetes nap 7-20 éven belül elérkezhet. Ez még akkor is megtörténhet, ha az emberiség végül csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását: amiben egyelőre elég rosszul állunk. Az elvégzett szimulációk közül kilenc érte el három-hat éven belül a jégmentes napot.
Bár ez a forgatókönyv valószínűtlen, de mégis nagy kockázatot jelent, ezért a kutatók megvizsgálták azokat a feltételeket, amelyek ilyen gyors átmenethez vezettek:
A Nature Communications folyóiratban publikált tanulmány szerint ez a minta három egymást követő évben is fennállna, akkor az első jégmentes nap már az adott év szeptemberében bekövetkezhet.
Egy jégmentes nap azonban nem csak egyszeri eseményt jelentene. Természetesen több követné, és végül egész hónapok tetőznének a jégmentes küszöb alatt.
Az első jégmentes nap az Északi-sarkvidéken még nem változtatja meg drámaian a dolgokat. De megmutatja majd, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátása révén alapvetően megváltoztattuk a Jeges-tenger természetes környezetének egyik meghatározó jellemzőjét, vagyis azt, hogy egész évben tengeri jég és hó borítja
– mondta Alexandra Jahn, a CU Boulder klimatológusa a ScienceAlert online tudományos portálnak.
A tengeri jég mennyisége az év folyamán természetes módon csökken és növekszik az Északi-sarkvidéken és az Antarktiszon. A maximális és minimális kiterjedést 1978 novembere óta figyelik, hogy nyomon követhessék az éghajlatváltozás hatásait. Idén például szeptember 11-én regisztrálták a legalacsonyabb tengeri jégterületet, 4,28 millió négyzetkilométert.
A feljegyzések szerint ez a hetedik legkisebb terület, és a veszteség évtizedenként 12,4 százalékos csökkenő tendenciát mutat.
Az új tanulmányban a kutatók egy eddig figyelmen kívül hagyott lépcsőfokot vizsgáltak a jégmentessé válás útján: azt, hogy mikor következhet be az első jégmentes nap. Megállapították, hogy a jégmentes napok minden gyors átmenet esetében olyan években fordultak elő, amikor a globális felmelegedés meghaladta az iparosodás előtti alapértékhez képest az 1,5 Celsius fokot – ami a párizsi megállapodásban kitűzött cél.