A tudósok körében is népszerű elmélet szerint a Naprendszer peremén létezhet egy nagy tömegű, ismeretlen égitest, amelyet gyakran kilencedik bolygóként emlegetnek. Ezt az elképzelést most egy friss tanulmány erősíti meg, amely a Princeton Egyetem csillagászainak kutatásán alapul. Az új eredmények szerint a Neptunuszon túl található Kuiper-övbeli objektumok pályái olyan szokatlan mintázatokat mutatnak, amelyek kizárólag egy nagyobb bolygó jelenlétével magyarázhatók – írja a Cosmos magazin.
A kutatók számítógépes modellekkel vizsgálták a Kuiper-objektumok mozgását. Az elemzés során 51 olyan pályát azonosítottak, amelyeket a feltételezett kilencedik bolygó gravitációja formált.
Az eredmények alapján az objektumok pályaorientációjában tapasztalható szabálytalanságok mindössze 0,1%-os valószínűséggel magyarázhatók puszta véletlenszerűséggel.
Ez az arány erős bizonyíték az idegen bolygó létezésére.
A tanulmány becslése szerint a feltételezett bolygó tömege 4,4-szer nagyobb a Földénél. Ez az információ arra utal, hogy a planéta egy „szuperföld” vagy „mini-Neptunusz”. Pályája elliptikus, és közelebb található a Naprendszer ismert bolygóihoz, mint korábban feltételezték. Mindezek alapján a tudósok egy kozmikus „kincskereső térképet” is összeállítottak, amely megmutatja, hol érdemes keresni az égitestet.
Az igazi áttörésre várhatóan a Vera C. Rubin Obszervatórium működésének megkezdésével kerülhet sor. A világ legnagyobb kamerájával felszerelt távcső néhány éven belül képes lehet megfigyelni az égitest mozgását. A kutatók úgy vélik, hogy akár 18 hónap alatt bizonyíthatják, vagy cáfolhatják a kilencedik bolygó létezését.