Taposiris Magna jelentése „Ozirisz nagy sírja”, amit II. Ptolemaiosz Philadelphosz alapított Krisztus előtt 280 és 270 között, a hellenisztikus időszakban. A Taposiris Magna-t egy négyzet alakú kerítéssel tervezték, amelynek középpontjában az Ozirisz-templom állt. És egyes tudósok azt feltételezik, ez lehetett VII. Kleopátra végső nyughelye. Habár számos más egyiptomi királynő uralkodott ezen a néven, őt emlegetik általában egyszerűen Kleopátraként, aki minden más ezen a néven uralkodó elődjénél messzemenően híresebb.
Egy egyiptomi-dominikai régészeti misszió a közelmúltban ásatásokat végzett a templom déli falburkolatán belül, ahol a késő ptolemaioszi korból származó leletek tárházát tárta fel. A tárgyak között szerepel egy királyi koronát viselő nő fehér márványszobra, amely a szakértők szerint VII. Kleopátrát ábrázolja, valamint egy nemesi fejdíszt viselő király mészkő mellszobra.
Az Egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium sajtóközleménye szerint a régészek:
amelyre az volt írva, hogy „Ré igazsága feltámadt”. Az ókori egyiptomi napisten Egyiptom történelmének egyik legjelentősebb istene.
Az ásatások egy Krisztus előtti 4. századból származó görög templom nyomait is feltárták, amely a Mariout-tótól a Földközi-tengerig húzódó mély alagútrendszer közelében fekszik. Egy húsz katakombát rejtő, nagy nekropoliszt is találtak, valamint egy földalatti sírkamrát Taposiris Magna ókori világítótornya alatt. Ez az ősi világítótorony Alexandria közelében található és az ókori görög és római időszakokban működött. Valószínűleg az alexandriai világítótorony (az ókori világ hét csodájának egyike) kisebb méretű másolata lehetett. Ahogy arra a szakemberek emlékeztettek, az ilyen építmények fontos szerepet játszottak a hajózásban, mivel segítettek a navigációban és a veszélyes partvidékek elkerülésében.
A sír három kamrából áll, amelyek közül az egyikben kilenc fehér márvány mellszobor és egyéb műtárgyak voltak. A felfedezésekhez hozzátartozik, hogy a város víz alatti részeinek előzetes vizsgálatai víz alatti mesterséges építményekre, emberi maradványokra és nagy mennyiségű kerámiára bukkantak.
A misszió folytatja munkáját azzal a céllal, hogy még több titkot tárjon fel az ókori templomról és annak VII. Kleopátra királynő uralkodásához fűződő kapcsolatáról
– közölte az egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium a HertigeDaily online tudományos