Korábbi tanulmányokban a szakemberek már megállapították, hogy a koffein befolyásolhatja az alkohol úgynevezett viselkedésváltozásának néhány módját. A Translational Psychiatry folyóiratban publikált, legújabb kutatásban egy olasz és amerikai tudósokból álló csapat közelebbről is megvizsgálta, mi történik pontosan ebben a kapcsolatban. Patkányokkal végzett kísérletek során a kutatók megállapították, hogy a koffein jelentős hatással bír a mezolimbikus dopamin útvonalra, amely az agy jutalmazási rendszerének fontos része, és amelyen keresztül a dopamin felszabadul.
Ugyanezt az útvonalat összefüggésbe hozták néhány olyan agyi megerősítő mechanizmussal, amelyek miatt az alkoholfogyasztási zavarban szenvedők visszatérnek „még több italért”, ami azt jelenti, hogy lehetségessé válhat olyan kezelések kifejlesztése, amelyek megszakítják ezeket a káros viselkedési hurkokat.
Az alkohol- és koffeinfogyasztás világszerte több milliárd ember életét befolyásolja. Bár a legújabb bizonyítékok arra utalnak, hogy a koffein rontja az alkohol erősítő tulajdonságait, eddig hiányzott az alkohol által stimulált mezolimbikus dopamin funkcióra gyakorolt hatásának jellemzése
– írják a kutatók a közzétett tanulmányukban, amit a ScienceAlert online tudományos portál idéz.
A tudósok megállapították, hogy a koffein gátolja az alkohol átalakulását szalolinollá, a dopamin felszabadulását kiváltó vegyi anyaggá. Az ivás ezáltal „kevésbé lesz élvezetes”, ráadásul csökken a folytatás iránti vágy.
Úgy tűnik azonban, hogy a koffein dopaminblokkoló hatása több, mint az alkohol hatásának ellensúlyozása.
A szakemberek szerint közvetlenül befolyásolja azt is:
A morfium természetesen függőséget is okoz, és a kutatók úgy látják, hogy talán pont ez teszi a koffeint ígéretes lehetőséggé a függőség megelőzésére. Mind a szalsolinol, mind a morfium ugyanis egy μ receptornak nevezett agyi kapcsolót működtet, amelyet meg tudnak célozni.
Bíztató, hogy az FDA által az alkoholfogyasztási zavarok kezelésére jóváhagyott kevés gyógyszer egyike, a μ receptor antagonista naltrexon szintén megakadályozza az alkohol erősítő hatását azáltal, hogy beavatkozik a mezolimbikus dopaminátvitel fokozásába
– magyarázta Riccardo Maccioni, a kaliforniai Scripps Research neurológusa, a tanulmány egyik vezető szerzője.
A koffein hasonlóan működik, mint egy létező gyógyszer, ami pedig alátámasztja azt a gondolatot, miszerint ez lehet egy újabb, potenciális kezelés az alkoholfüggőség ellen; bár
a laboratóriumi tesztektől a gyógyszer kifejlesztéséig még hosszú út vezet.
Ezután a kutatók kísérleteket szeretnének végezni más állatokon, hogy ellenőrizzék eredményeiket – itt csak hím patkányokat használtak –, és kíváncsiak arra, hogy ezek a hatások hogyan változhatnak hosszabb időn keresztül. A kutatók ezután folytatják a teszteket, hogy ellenőrizzék az eredményeiket, és kíváncsiak arra, hogy ezek a hatások hogyan változnak hosszabb idő alatt.