A Lyme-kór tünetei sokszor összetéveszthetőek más betegségek jeleivel, így a diagnózis felállítása kihívás lehet. Az első fázisban influenzaszerű panaszok, fejfájás és láz jelentkezhet. Az esetek egyharmadában kokárda alakú bőrpír jelenik meg a kullancscsípés helyén. A betegség előrehaladtával azonban olyan súlyos tünetek is kialakulhatnak, mint az ízületi fájdalom és merevség, különösen a térdízületekben. Ha nem kezelik időben, kialakulhat a Lyme arthritis, amely krónikus gyulladáshoz vezethet.
A Lyme-kórt kiváltó Borrelia burgdorferi baktérium a véráramon keresztül terjed, megtámadva a szöveteket, köztük az ínakat és az ízületeket borító hártyákat. Az immunrendszer fertőzésre adott válasza gyulladásos folyamatokat indít el, amelyek a Lyme-kór legfájdalmasabb tüneteit okozzák. Ezek a gyulladásos fellángolások szakaszosan jelentkeznek, különösen stresszes időszakokban vagy más betegségekkel együtt.
Az ízületi gyulladás mellett a Lyme-kór az idegrendszert is érintheti, többek között fájdalmat, fáradtságot és koncentrációs nehézségeket okozva.
Az ínhüvelygyulladás is gyakori probléma, amely a Lyme-kór fertőzéséből eredő gyulladások miatt alakulhat ki.
Az ínhüvelygyulladás hátterében gyakran túlterhelés áll, de fertőzések, köztük a Lyme-kór is előidézhetik. A Lyme-kór okozta gyulladásoknál a Borrelia baktérium közvetlenül az inakat támadja. Ezért fontos a Lyme-kór és más autoimmun eredetű gyulladások, mint a reumatoid artritisz közötti különbségek megértése. A pontos diagnózis érdekében Lyme-kór teszt elvégzése javasolt.
A Lyme-kór kezelése antibiotikumokkal történik, amelyek hatékonyan elpusztítják a Borrelia baktériumot. Az ízületi gyulladás és az ínhüvelygyulladás tüneteinek enyhítésére gyulladáscsökkentők alkalmazhatók. Fontos azonban, hogy szteroidos kezelést csak akkor alkalmazzanak, ha a fertőzést teljesen kizárták, mivel az ilyen kezelések elősegíthetik a baktériumok terjedését.
Az életmódbeli változtatások, mint a rendszeres mozgás, az egészséges táplálkozás és a stressz csökkentése, szintén segíthetnek minimalizálni a fellángolásokat. Gyógyvizes meleg fürdő és fizikoterápia is javasolt a reumás tünetek enyhítésére.
A kullancscsípés elkerülése a leghatékonyabb módja a Lyme-kór megelőzésének. Erdős vagy füves területeken viseljünk hosszú ujjú ruházatot, használjunk kullancsriasztót, és alaposan vizsgáljuk át a bőrünket hazaérkezés után.
Ha mégis kullancscsípést tapasztalunk, ne essünk pánikba, de figyeljünk oda a Lyme-kór korai tüneteire. A gyors diagnózis és az időben elkezdett antibiotikum-kezelés kulcsfontosságú lehet a fertőzés megelőzésében és a súlyos szövődmények elkerülésében.