Ijesztő jóslatot tett 2040-re a mesterséges intelligencia

Vágólapra másolva!
A globális felmelegedés napjaink egyik legégetőbb problémája. Egy friss kutatás most arra figyelmeztet, hogy a regionális klímaváltozás hatásai még gyorsabban jelentkezhetnek, mint korábban gondoltuk. A mesterséges intelligencia előrejelzése szerint a káros hatások elsősorban Dél-Ázsia, a Mediterráneum, illetve Közép-Európa ökoszisztémáit és helyi közösségeit fenyegetik.
Vágólapra másolva!

Egy nemzetközi kutatócsoport mesterséges intelligencia segítségével vizsgálta a regionális klímaváltozást. A kutatás során ún. átviteli tanulási (transfer learning) algoritmusokat alkalmaztak, amelyek finomították a már létező előrejelzéseket.

A regionális klímaváltozás hatásai még gyorsabban jelentkezhetnek, mint korábban gondoltuk.
A regionális klímaváltozás hatásai még gyorsabban jelentkezhetnek, mint korábban gondoltuk.
Fotó: AFP

Az eredmények szerint a bolygó egyes régiói már 2040-re meghaladhatják az 1,5°C-os felmelegedési küszöböt, míg 2060-ra bizonyos helyeken ez az érték a 3°C-ot is elérheti - írja a Science Daily.

Regionális klímaváltozás: az adatok riasztóak

A kutatók összesen 10 klímamodell adatait elemezték, amelyeket mesterséges intelligencia segítségével értelmeztek. Az eredmények szerint:

  • 34 régióban 2040-re a felmelegedés mértéke meghaladja az 1,5°C-ot.
  • Ezen régiók közül 31 esetében még ugyanebben az évben a felmelegedés mértéke eléri a 2°C-os küszöböt is.
  • 26 régió esetében a 3°C-os felmelegedés is bekövetkezhet 2060-ra.

Noah Diffenbaugh kiemelte, hogy a globális felmelegedés mellett nagyobb figyelmet kell fordítani a helyi és regionális változásokra. Ezek az eltérések ugyanis a lokális éghajlat zajossága miatt nehezebben előrejelezhetők, de közvetlenül hatnak a társadalmakra és az ökoszisztémákra.

Innováció a klímamodellezésben

A kutatás az egyik első, amely az átviteli tanulási technológiát alkalmazza regionális klímaváltozási előrejelzések készítésére. Az Environmental Research Letters című folyóiratban megjelent tanulmány szerint ezek az új megközelítések hozzájárulhatnak a modellek pontosságához, ezáltal segítve a politikai döntéshozók munkáját is.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!