Meghökkentő rituális helyszínt találtak nyolc emelet mélyen

Döbbenetes rituális helyszínt találtak nyolc emelet mélyen egy izraeli barlangban
Döbbenetes rituális helyszínt találtak nyolc emelet mélyen egy izraeli barlangban
Vágólapra másolva!
Egy új tanulmány ősi rituálékat, egy faragott teknőst és a korai emberi összejövetelek nyomát tárta fel egy mélyen fekvő helyen. A Manot-barlang legsötétebb zugaiban, távol a napfénytől és a mindennapi élet visszhangjaitól, a korai emberek egy olyan rituális helyszínt hoztak létre, amit a mai napig rejtélyek sora övez.
Vágólapra másolva!

Nyolc emelet mélyen a Manot-barlang bejárata alatt, egy faragott szikla – amelynek felületét teknősbéka alakúra maratták – a néma tanúja a 35 ezer évvel ezelőtt lezajlott rituáléknak. Ez az észak-izraeli barlangban tett felfedezés egy rituális helyszín lehet, ami a misztikus összejövetelek legkorábbi bizonyítéka Délnyugat-Ázsiában.

Döbbenetes rituális helyszínt találtak nyolc emelet mélyen egy izraeli barlangban
Döbbenetes rituális helyszínt találtak nyolc emelet mélyen egy izraeli barlangban
Fotó: ssaf Peretz, Israel Antiquities Authority.

A Manot-barlangot először 2008-ban tárták fel véletlenül az izraeli-libanoni határ közelében, egy társasház építése közben, ami igazi kincsesbánya az antropológusok számára. Újra felfedezett kamrái most már nemcsak arról mesélnek, hogyan éltek a korai emberek, hanem arról is, hogyan gondolkodtak és hogyan végeztek rituálékat. 

A legutóbbi, kapcsolódó vizsgálatot Omry Barzilai, a Haifai Egyetem és az Izraeli Régiségügyi Hatóság régésze vezette. A Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban publikált eredményeik egy olyan társadalomról mutatnak képet, amely nem egyszerű túlélőként élt:

  • összegyűltek egy barlangban,
  • tisztelték az isteneiket, és
  • olyan szimbólumokat alkottak, amelyek túlmutattak a mindennapi életen.

 

Hihetetlen dolgokat rejtett a rituális helyszín

Úgy tűnik, hogy a mélyen rejlő barlang lakói – a korai Homo sapiens és valószínűleg az utolsó neandervölgyiek – a bejáratot választották lakóhelyül. A régészek bizonyítékot találtak arra, hogy az ősi lakosok szerszámokat készítettek, állatokat mészároltak le és ételeket főztek itt. Ám a mélyben másfajta nyomot is hagytak maguk után: a természetes képződményekkel teli félreeső kamrában egy faragott szikla áll magányosan; teknőspáncél mintáját vésték bele 35 ezer és 37 ezer évvel ezelőtt.

Talán egy totemet vagy spirituális alakot ábrázol. Különleges elhelyezkedése – távol a barlang bejáratának közelében zajló mindennapi tevékenységektől – arra utal, hogy az imádat tárgya lehetett

 – magyarázta Barzilai a ZME Science online tudományos portálnak. 

A kutatók nem találtak bizonyítékot a barlangban a hosszú távú tűzhasználatra. A cseppköveken található korommaradványok arra utaltak, hogy az emberek fáklyákat vittek magukkal vagy ideiglenes tűzhelyeket állítottak fel, hogy megvilágítsák ezt a rejtett helyet.

A gyakran „teknőssziklának” nevezett, faragott szikla első ránézésre egyszerűnek tűnhet, de gondos elhelyezése és a környező bizonyítékok mély szimbolikus jelentést sejtetnek. A barlang mérete és természetes akusztikája azt sugallja, hogy kényelmesen elfértek itt akár nagyobb embercsoportok is, talán a rituálékhoz kötődő korai gyülekezetek.

A neandervölgyiek körülbelül 40 ezer évvel ezelőtt tűntek el a fosszilis feljegyzésekből, de a bizonyítékok szerint nem tűntek el teljesen. Génjeik tovább élnek a modern emberekben, az átfedések, kölcsönhatások és kereszteződések időszakának maradványaként. Ezek egyik legegyértelműbb bizonyítékát a Manot-barlangból származó 55 ezer éves koponyatöredék szolgáltatta 2015-ben, amin a kutatók a neandervölgyiekre és a Homo sapiensre egyaránt jellemző vonásokat figyeltek meg.

A „teknősszikla” elhelyezése más ősi barlangi felfedezésekre emlékeztet. Franciaországban a Lascaux-barlangban található 20 ezer éves festmények élethűen ábrázolják az állatokat; míg a spanyolországi Maltravieso-barlangban 64 ezer éves kéznyomok (amelyeket valószínűleg a neandervölgyiek hagytak hátra) a korábban feltételezettnél jóval régebbi szimbolikus viselkedésre utalnak.

A Manot-barlang eközben egy olyan történetet mesél el, amely kizárólag erre a régióra jellemző. 

A galileai hegyekben történt felfedezés így hozzájárulhat annak a megértéséhez, hogy a levantei korai emberek nem csupán vándoroltak, hanem kultúrákat alakítottak ki, eszméket cseréltek, és valószínűleg hagyományokat is vegyítettek a neandervölgyiekkel.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!