A hivatal 2019-ben engedélyezte először, hogy az említett snüssz termékek módosított kockázatú dohánytermékként kerüljenek forgalomba. Ezen termékek esetében az eredetileg 5 éves időtartamra szóló besorolás kapott most 8 éves meghosszabbítást, 2032.november 7-éig.
Az FDA (Food and Drug Administration: Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatala) az Egyesült Államok Egészségügyi és Humán Szolgáltatások Minisztériumának hatóságaként a lakosság egészségének megőrzését tekinti elsődleges feladatának a humán- és állatgyógyászatban használt gyógyszerek, oltóanyagok és más biológiai eredetű, emberek gyógyítására használt termékek és orvosi eszközök biztonságának, valamint hatékonyságának ellenőrzésével. A hatóság az Egyesült Államok élelmiszerbiztonságáért, valamint a kozmetikumok, étrendkiegészítők, elektromos berendezések biztonságos felhasználásáért és a dohánytermékek szabályozásáért is felelős. Minősítései nemzetközi szinten is irányadóak a tudományos bizonyítékok objektív, független és hiteles minősítése terén: hatósági szerepű FDA globálisan is az egyek legtekintélyesebb intézmény, amely az emberek által fogyasztott illetve használt készítmények közegészségügyi hatásait minősíti. A konkrét rendelkezései (így az alábbiak is) ugyanakkor természetesen kizárólag az Amerikai Egyesült Államok piacára kötelező érvényűek.
Az MRTP - módosított kockázatú dohánytermékre vonatkozó vizsgálati folyamatban azt kell bizonyítani, hogy az adott termék egyéni szinten jelentősen csökkenti a dohányosra gyakorolt ártalmakat és a dohányzással összefüggő betegségek kockázatát, valamint az egész lakosság egészségére is kedvező hatással van.
Az FDA célja minden esetben az, hogy tudományos bizonyítékokkal alátámasztott módon bizonyosodjon meg erről. A besorolás kiadására, illetve fenntartására abban az esetben kerül sor, ha a kérelmező vállalat által benyújtott adatok azt igazolják, hogy a felnőtt dohányosokat segíthetik ezen információk közzététele abban, hogy amennyiben teljesen abbahagyják a cigarettázást és füstmentes alternatívára váltanak, csökkenteni tudják szervezetük káros anyag kitettségét.
Fontos megjegyezni, hogy ezen termékek nem kockázatmentesek, így azon emberek számára, akik nem dohányoznak, a legjobb megoldás egyértelműen az, ha sem ezt, sem más nikotin- és dohányterméket nem kezdenek el fogyasztani. Akik már rászoktak, azok pedig azzal teszik a legtöbbet a saját maguk és a környezetük egészségéért, ha leszoknak a dohányzásról. Az FDA mostani döntése azt erősítette meg, hogy azok számára is léteznek alacsonyabb kockázatú alternatívák, akik valamiért nem szoknak le a cigarettázásról.
A Svédországból származó General snüssz termékcsalád egyike azon füstmentes alternatíváknak, amelyek tudományos bizonyítékokkal alátámasztva kisebb kockázatú választást jelentenek a felnőttek számára.
Az FDA döntése egy fontos mérföldkő abban a kérdésben, hogy a füstmentes alternatívák használata alacsonyabb egészségügyi kockázattal járhat, mint a cigarettázás folytatása. Svédországban – egyebek mellett az égés nélküli, így ártalmas égéstermékeket nem tartalmazó füstmentes technológiák révén - 2010 óta 65 százalékkal csökkent a napi szinten cigarettát fogyasztók száma, ezzel az EU legalacsonyabb cigarettafogyasztási arányát érték el. A közegészségügyi hatás látványos: az uniós átlaghoz képest 21,2 százalékkal lett kevesebb a dohányzással kapcsolatos halálesetek száma, összességében 31,3 százalékkal kevesebb a rákos megbetegedések száma, és 36 százalékkal kevesebb a tüdőrákos halálozás.
Az FDA részéről nem ez az egyetlen olyan füstmentes alternatíva, amely sikeresen végigment az MRTP folyamaton és megkapta azt a lehetőséget, hogy dohányosra gyakorolt ártalmak csökkentésével az egyénre és lakosság egészére gyakorolt hatását kommunikálhassa. Módosított kockázatú dohánytermék (MRTP) besorolással rendelkeznek egyes a hevítéses dohánytechnológiák is.