Az emberiség leggazdagabb 1%-a január 10-éig elégette éves szén-dioxid-keretét

Az emberiség leggazdagabb 1%-a január 10-éig elégette éves szén-dioxid-keretét.
Vágólapra másolva!
Az emberiség leggazdagabb 1 százaléka már januárban, mindössze 10 nap alatt elérte az idei éves globális szén-dioxid-kibocsátásból rá eső részt – derül ki az Oxfam új elemzéséből, amely a szupergazdagok „pazarló életmódját" tartja a klímaválságért felelős egyik tényezőnek.Az egyenlőtlenség és szegénység ellen fellépő szervezet által „a szennyezők napjának" nevezett nap idén egy olyan hétre esik, amelyen az éghajlatváltozás okozta pusztítás rémisztő példáját tapasztalják a Los Angelesben élők.
Vágólapra másolva!

Nafkote Dabi, az Oxfam International éghajlatváltozás-politikáért felelős vezetője azt nyilatkozta, hogy "Bolygónk jövője egy hajszálon függ, a szupergazdagok azonban pazarló életmódjukkal, kielégíthetetlen kapzsiságukkal, környezetszennyező részvényportfólióikkal és káros politikai befolyásukkal továbbra is elherdálják az emberiség esélyeit. Egy maroknyi kisebbség milliárdnyi embert foszt meg a jövőtől."

Az emberiség leggazdagabb 1%-a január 10-éig elégette éves szén-dioxid-keretét.
Az emberiség leggazdagabb 1%-a január 10-éig elégette éves szén-dioxid-keretét. 
Fotó: Euronews

 

Kik tartoznak a leggazdagabb 1 százalékhoz?

Az Oxfam elemzése először is azt vizsgálja, hogy mennyi szén-dioxidot lehet a légkörbe juttatni anélkül, hogy a felmelegedés meghaladná a párizsi klímaegyezményben meghatározott 1,5 Celsius fokos küszöbértéket. Mivel a világ népessége 2030-ra eléri a 8,5 milliárd főt, az Oxfam számításai szerint az 1,5°C-os hőmérsékletnek megfelelő szén-dioxid-kibocsátás „méltányos része" személyenként évi 2,1 tonna, az emberek leggazdagabb 1 százaléka azonban évente mintegy 76 tonna szén-dioxidot (CO2) bocsát ki.

Az említett körbe mintegy 77 millió ember tartozik - köztük milliárdosok -  illetve azok, akik vásárlóerő-paritáson (PPP) számolva, azaz a különböző pénznemeket összevetve évente több mint 136 000 eurót (140 000 dollárt) keresnek. Ez a gazdag kisebbség a globális CO2-kibocsátás 15,9 százalékáért volt felelős, míg az alsó 50 százalék mindössze 7,7 százalékáért 2019-ben, az Oxfam korábbi kutatásának eredménye szerint.

A szervezet figyelmeztet: míg a szupergazdagok 10 nap alatt elérték a 2025-ös határértéket, addig a világ népességének legszegényebb részéhez tartozóknak közel három évbe telne, hogy felhasználják az éves globális szén-dioxid-kibocsátási keretből rájuk eső részt.

 

A szuperszennyezőknek kellene fizetniük az éghajlati számlát az Oxfam szerint

 

A 1,5°C-os cél eléréséhez – az Oxfam számítása szerint – 2030-ig a leggazdagabb 1 százaléknak 97 százalékkal kellene csökkentenie szén-dioxid-kibocsátását, nem valószínű azonban, hogy ez bekövetkezik.


A kormányoknak fel kell hagyniuk a leggazdagabbaknak való megfeleléssel. A gazdag környezetszennyezőknek meg kell fizetniük a bolygónkon okozott pusztítást. Meg kell adóztatni őket, korlátozni kell a szén-dioxid-kibocsátásukat, és be kell tiltani, hogy túlzó módon, magánrepülőgépekkel, szuperjachtokkal és hasonlókkal kényeztessék magukat. Azok a vezetők, akik nem cselekszenek, gyakorlatilag bűnrészességet vállalnak egy olyan válságból, amely milliárdok életét fenyegeti - nyilatkozta  Nafkote Dabi.

 

A cselekvésre való hasonló felhívások több oldalról is egyre hangosabbak. A G20-csoport a világ nagyjából 3 ezer milliárdosára kivetendő 2 százalékos globális minimumadóról tárgyalt. Annak ellenére, hogy tavaly Franciaország, Spanyolország és más országok támogatták Brazília javaslatát, az úgynevezett „milliárdos adó" a legutóbbi, novemberi riói találkozón makacs ellenállásba ütközött.

A legutóbbi (COP29) klímakonferencián is elhangzott az a követelés, hogy a megagazdagok megadóztatásával igyekezzenek előteremteni az éghajlatváltozáshoz szükséges finanszírozást. Az éghajlat-politikáért küzdők egy másik ismételt javaslata a gyakran repülő utasok megadóztatása. Az ilyen intézkedések egyrészt korlátoznák a környezetszennyezést, másrészt segítenék a veszteségek és károk finanszírozására szolgáló pénzforrások előteremtését.

 

Megdöbbentő statisztika

Az Oxfam jelentése egy sor megdöbbentő statisztikával emeli ki a szuperszennyezők által 1990 óta okozott hatalmas gazdasági károkat, a terméskiesést és a több millió halálesetet. A jelentés szerint 2050-re a leggazdagabb 1 százalék károsanyag-kibocsátása olyan terméskiesést fog okozni, amely évente legalább 10 millió ember táplálására elegendő kalóriát biztosíthatott volna Kelet- és Dél-Ázsiában.

Az Oxfam ezért sürgeti a kormányokat, hogy vezessenek be állandó jövedelem- és vagyonadót a legfelső 1 százalékra, és tiltsák be, illetve adóztassák meg büntető jelleggel a szén-dioxidot termelő luxusfogyasztást – a magánrepülőgépektől kezdve a szuperjachtokig.

(Forrás: Euronews: https://hu.euronews.com/)

 


 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!