Régóta ismert, hogy a kétnyelvű embereknél átlagosan 5,4 évvel később alakul ki demencia, mint azoknál, akik csak az anyanyelvükön beszélnek, más tényezőktől függetlenül. A nyelvtanulás a demencia késleltetésének egyik leghatékonyabb módja lehet, írja a MailOnline.
A montreali McGill Egyetem kutatója, Natalie Phillips szerint az MRI-vizsgálatok most jobban megmutatják, mi történik a több nyelvet beszélők agyában.
A kutatások szerint a második nyelv beszélése megnöveli az agy méretét.
A nagyobb agykapacitás több agykárosodást képes elviselni, mielőtt a demencia küszöbe bekövetkezne.
A kétnyelvűek több idegsejttel rendelkeznek a nyelvi területeken, és megnövekedett a tanuláshoz és az érzelmekhez kapcsolódó agyrészek térfogata. A nyelvváltogatás erősíti a kognitív tartalékot, javítja a döntéshozatalt, tervezést és figyelmet.
A 2024-es tanulmány MRI-vizsgálatai kimutatták, hogy a kétnyelvű demenciában szenvedő betegeknél lényegesen kisebb volt a hippokampusz aktivitásának csökkenése.
Ellen Bialystok szerint a módszer nem akadályozza meg a demenciát, csak késlelteti. Victoria Marian hozzáteszi: soha nem túl késő egy második nyelv elsajátítására.
A jelenlegi adatok szerint körülbelül 300 000 demenciában szenvedő beteg él Magyarországon és ez a szám egyre nő. A kutatások szerint a demenciaesetek mintegy 40 százaléka megelőzhető életmódbeli változtatásokkal.