A jelenséget a bulvármédia is felkapta, ám hamarosan kiderült, hogy a rejtélyes „fekete folt” valójában a Kiribati Köztársasághoz tartozó Vostok-sziget. Ez egy atoll, vagyis korallzátonyokból felépülő földdarab. Mindössze 0,25 négyzetkilométeres, és körülbelül 6000 kilométerre fekszik Ausztráliától keletre. Belsejét teljesen beborítják a sötétzöld lombkoronájú Pisonia fák, amelyek olyan sűrű erdőt alkotnak, hogy a műholdképeken szinte koromfeketének tűnnek - írja a Live Science.
A Pisonia fák szorosan egymás mellett nőnek, gyakorlatilag kizárva más növényfajok megtelepedését. Az erdő ráadásul mágnesként vonzza a tengeri madarakat, például a szulákat, noddikat és fregattmadarakat. A Pisoniák magjait körülzáró magtokok rendkívül ragadósak, így könnyen beleragadnak a madarak tollaiba.
Emiatt sok szárnyas csapdába esik, elpusztul, és tetemeik a fák tövében halmozódnak fel.
A szigeten nincs stabil édesvízforrás, így soha nem alakult ki állandó emberi jelenlét. Az első feljegyzéseket orosz felfedezők készítették 1820-ban, de nem találták nyomát korábbi emberi tevékenységnek. Az atoll azóta is lakatlan, lehetővé téve, hogy ökoszisztémája zavartalanul fejlődhessen a Csendes-óceán közepén.