A tudomány sokat foglalkozik a halál utáni élet kérdésével. És bár az Egyenesen át című film fikció, valós kutatások utalnak arra, hogy a vég talán nem feltétlenül jelenti a tényleges véget. Most egy tudós azt állítja, hogy bizonyítékot talált arra, hogy létezik a lélek; és talán sikerült megfigyelnie magát a pillanatot is, amikor a tudat elhagyja a testet.
Az emberi agy halál utáni aktivitása sok kérdést vet fel. Dr. Stuart Hameroff, az Arizonai Egyetem aneszteziológusa és professzora friss kutatást végzett klinikai halál közeli állapotban lévő páciensekkel kapcsolatban:
A legérdekesebbnek az elektroenkefalográfos (EEG) mérés eredménye bizonyult, amely egy furcsa energiakitörést rögzített közvetlenül a halál beállta után.
Minden eltűnt, majd ez az aktivitás megjelent, amikor már sem vérnyomás, sem szívműködés nem volt. Ez lehet egy halálközeli élmény, vagy talán a lélek eltávozása a testből
– mondta Hameroff a Project Unity interjújában, amit az Unilad Tech online portál idéz.
Hameroff szerint az energiakitörés, amelyet gamma szinkróniának neveznek, egy olyan hullámminta, amely általában a tudatos gondolkodáshoz, éberséghez és érzékeléshez kapcsolódik.
A furcsa energiakitörést körülbelül 30-90 másodpercig figyelték meg az EEG-n, ami teljesen eltűnt, amikor a beteget klinikailag halottnak nyilvánították. Ezért merült fel a kérdés: mi történik az emberi lélekkel a test halála után?
Hameroff azt feltételezi, hogy a tudat kvantumszinten működik, nem pusztán az idegsejtek közötti elektromos jelekből ered, hanem a sejtekben található mikrotubulusokban keletkezik.
Ez a kutatás megmagyarázhatja, hogy miért érzékeljük továbbra is környezetünket olyan állapotokban, mint az altatás vagy a mélyalvás. Az agyi aktivitás ezen kitörései valószínűleg az oxigénhiány következményei is lehetnek
– magyarázta Hameroff, aki elismerte, hogy az EEG-törés lehet pusztán egy illúzió, ugyanakkor állítja, hogy az is elképzelhető, hogy a tudat ilyenkor hagyja el a testet. Szerinte a tudatosság valószínűleg egy nagyon alacsony energiájú folyamat.
Dr. Lakhmir Chawla aneszteziológus és intenzív terápiás szakorvos kutatásai középpontjában az agyi aktivitás és a tudatosság állt, különös tekintettel az EEG által mért agyi hullámokra a halál beállta előtt. Megpróbálta bizonyítani az agyi aktivitás teljes hiányát agyhalott szervdonoroknál. Egyik legismertebb tanulmánya során olyan hirtelen, rövid életű agyi aktivitást figyelt meg haldokló betegek esetében, amelyet egyesek a tudat fennmaradásának vagy a „lélek” eltávozásának lehetséges bizonyítékaként értelmeztek.
De vajon mindenkinek van lelke? Hameroff szerint ez az energiakitörés nem mindenkinél jelentkezik, de körülbelül 50 százalékban reprodukálható volt a mérések során.
Szóval még nem állíthatjuk biztosan, hogy a Pixar Lelki ismeretek című filmje tény és nem fikció, és hogy a lélek tudat szorosan összekapcsolódik, de az ilyen kutatások útján egyre inkább elgondolkodunk azon, amit eddig a halál utolsó pillanatairól tudni véltünk.