A SDSS1335+0728 katalógusjelű galaxisban található óriási fekete lyuk először 2019 decemberében fényesedett ki, majd 2024 februárjától az XMM-Newton, a NICER, a Chandra és a Swift űrtávcsövek újabb szokatlanul erős röntgenkitöréseket észleltek.
Ezek a kváziperiodikus kitörések négy napig is eltarthatnak, és a szokásosnál százszor nagyobb energiát bocsátanak ki
- írja a Live Science.
A jelenség teljesen új megvilágításba helyezi a fekete lyukak viselkedését, hiszen korábban azt feltételezték, hogy a kváziperiodikus kitöréseket egy csillag szétszakadása vagy más, nagy tömegű objektummal való kölcsönhatás váltja ki. Ebben az esetben ilyenre nincs egyértelmű bizonyíték, így a szakembereknek új magyarázatot kell keresniük.
A kutatók elképzelhetőnek tartják, hogy a kváziperiodikus kitöréseket a fekete lyuk körüli akkréciós korongban kialakuló úgynevezett „sokkhatások” hozzák létre, amelyeket egy kisebb objektum – például egy csillag vagy egy kompakt égitest – visszatérő zavaró hatása idéz elő. Egy másik izgalmas lehetőség, hogy a rendszerben keletkező gravitációs hullámok felelősek a kitörésekért. Utóbbiakat a 2035-ben induló LISA gravitációshullám-detektorral vizsgálhatják majd részletesen.