Felébredt egy óriási fekete lyuk, és olyat tett, amire senki sem számított

Vágólapra másolva!
Váratlan jelenségre figyeltek fel csillagászok egy tőlünk 300 millió fényévre található galaxisban: a csillagváros központi fekete lyuka „felébredt”, és óriási erejű, ún. kváziperiodikus kitöréseket kezdett produkálni.
Vágólapra másolva!

A SDSS1335+0728 katalógusjelű galaxisban található óriási fekete lyuk először 2019 decemberében fényesedett ki, majd 2024 februárjától az XMM-Newton, a NICER, a Chandra és a Swift űrtávcsövek újabb szokatlanul erős röntgenkitöréseket észleltek. 

Illustration of a black hole . A black hole is a region of spacetime where the gravity is so powerful that not even light can escape them. They are created when massive stars die. This one is surrounded by an accretion disc of material, the light from which is warped by the strong gravity. (Photo by VICTOR HABBICK VISIONS/SCIENCE P / VHB / Science Photo Library via AFP)
Fotó: VICTOR HABBICK VISIONS/SCIENCE P / VHB

Ezek a kváziperiodikus kitörések négy napig is eltarthatnak, és a szokásosnál százszor nagyobb energiát bocsátanak ki

- írja a Live Science.

A jelenség teljesen új megvilágításba helyezi a fekete lyukak viselkedését, hiszen korábban azt feltételezték, hogy a kváziperiodikus kitöréseket egy csillag szétszakadása vagy más, nagy tömegű objektummal való kölcsönhatás váltja ki. Ebben az esetben ilyenre nincs egyértelmű bizonyíték, így a szakembereknek új magyarázatot kell keresniük.

Mi okozhatta a fekete lyuk brutális erejű kitörését?

A kutatók elképzelhetőnek tartják, hogy a kváziperiodikus kitöréseket a fekete lyuk körüli akkréciós korongban kialakuló úgynevezett „sokkhatások” hozzák létre, amelyeket egy kisebb objektum – például egy csillag vagy egy kompakt égitest – visszatérő zavaró hatása idéz elő. Egy másik izgalmas lehetőség, hogy a rendszerben keletkező gravitációs hullámok felelősek a kitörésekért. Utóbbiakat a 2035-ben induló LISA gravitációshullám-detektorral vizsgálhatják majd részletesen.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!